Билки, които повишават апетита
Липсата на апетит може да се превърне в сериозен проблем, ако не се вземат своевременни мерки. Причините за загуба на апетит могат да бъдат вирусни или бактериални инфекции, стомашно-чревни проблеми, редица хронични заболявания, повишени нива на стрес и тревожност, както и употребата на определени медикаменти. Има билки, които тонизират храносмилателната система и спомагат за подобряването на апетита. Билките за повишаване на апетита са стимулиращи тоници, наричани още горчиви тоници или битери. Те повишават секрецията на храносмилателни сокове и ензими, което предизвиква свиване на жлъчния мехур, като така се отделя повече жлъчен сок, а това води до подобряване на апетита по естествен път.
Жълта тинтява
Жълтата тинтява (Gentiana lutea) е билка, чиито корени се използват при загуба на апетит, храносмилателни проблеми и дори анорексия. Билката има изразен горчив вкус, който се дължи на съдържащите се в нея горчиви химикали (гликозиди). Жълтата тинтява оказва влияние върху стомашната секреция, като увеличава отделянето на слюнка, стомашен сок, жлъчни и други храносмилателни сокове – така подобрява храносмилането и влияе положително върху апетита.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Бенедиктински трън
Бенедиктинският трън (Cnicus benedictus), наричан още Пресечка подобрява храносмилането и тонизира работата на стомаха. Използва се при загуба на апетит, анорексия, лошо храносмилане, чернодробни и жлъчни заболявания. Бенедиктинският трън стимулира апетита благодарение на горчивия вкус на съдържащия се в него горчив гликозид кницин.
Червен кантарион
Червеният кантарион (Centaurium erythraea) е отличен тоник за храносмилателната система. Горчивият вкус на билката подсигурява нейното силно апетитостимулиращо действие. Червеният кантарион се препоръчва като ефикасно природно средство при загуба на апетит, за лечение на анорексия и други хранителни разстройства.
Преди да използвате, която и да е от билките, се консултирайте с лекар, за да определи необходимата доза и да прецени евентуални взаимодействия с лекарства, в случай, че приемате такива.