Има ли разлика между белите и черните семена чиа? Кои са по-здравословни?
За древните ацтеки и маите семената чиа са били високо ценена храна. На езика на маите “чиа” означава “сила”.
Семената чиа са отличен източник на фибри, антиоксиданти, протеини, витамини от група В, витамини А и Е, богати са на минерали като калций, калий и желязо. Семената от чиа са и най-богатият растителен източник на омега-3 мастни киселини. Те съдържат повече омега-3 мастни киселини от сьомгата.
Семената чиа съдържат до 40% мазнина, като около 60% от нея е омега-3.
Високата концентрация на растителна омега-3 алфа-линоленова киселина (ALA) прави семената много ценни, защото нашето тяло не може да си произвежда ALA. Балансът в приема на омега-3 мастни киселини от животински произход и омега-3 на растителна основа е много важен. Омега-3 алфа-линоленовите киселини в семената чиа имат много ползи за здравето като:
– намаляват триглицеридите и спомагат за поддържане на холестерола в здравословни граници
– понижават кръвното налягане и намаляват риска от сърдечно-съдови заболявания
– имат противовъзпалително действие
– защитни свойства при чернодробни заболявания
Семената чиа съдържат и много фитохимикали като кверцетин, мирецетин и кемпферол, които са известни със своите антиоксидантни, противовъзпалителни и противоракови свойства.
Семената чиа съдържат около 10 грама фибри само в 2 с.л. Те ускоряват загубата на тегло и намаляват риска от редица хронични заболявания.
При проучване, проведено с 67 пациенти с метаболитен синдром, тези, които в продължение на 2 месеца са консумирали напитка, съдържаща семена чиа, се отчита загуба на тегло и намаляване на триглицеридите и нивата на кръвната захар.
Съществуват два цвята семена чиа – бели и черни. И двата цвята съдържат подобни количества хранителни вещества като омега-3 мастни киселини, фибри и протеини. Тъмните семена обаче съдържат повече антиоксиданти.
Анализът от проучване на Изследователския институт за хранене показва, че хранителният анализ на белите и черните семена е почти идентичен, но тъмните семена съдържат допълнителен антиоксидант – кверцетин. Анализът показва още, че нивата на антиоксиданти в семената чиа са равни или по-големи от тези в тъмните горски плодове като боровинки например.
Белите семена чиа се предпочитат по естетически причини при влагането им в светли напитки и пудинги. Те имат по-фина текстура и по-мек вкус.
Най- добре е да се комбинира консумацията и на двата цвята семена чиа.
Семената чиа имат приятен вкус и не съдържат глутен, което ги прави подходящи за хора, които имат непоносимост към глутен или избягват консумацията му.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Консумацията на чиа, която не е смляна или предварително накисната не се препоръчва, защото може да раздразни стомаха. Накиснатите семена набъбват, придобиват желеобразна форма и увеличават чувството за ситост. С тях можем да си приготвим бърза закуска, да овкусим различни смутита, да ги добавим към салати, пудинги или кисело мляко.
Семената чиа повишават силата и издръжливостта, което ги прави перфектна добавка към протеиновият шейк преди или след тренировка.
Независимо какъв цвят семена чиа ще изберем – бели или черни, сигурно е, че ще обогатим менюто си със суперхрана, богата на омега-3 мастни киселини, протеини, фибри, антиоксиданти, минерали и витамини.