Болестта на спокойния и сит живот, наречена метаболитен синдром
Терминът метаболитен синдром е бил използван за пръв път през 1977 г. от д-р Херман Халер, за да опише взаимовръзката между затлъстяването, диабета, високото кръвно налягане и някои други фактори.
Известен още като синдром Х, метаболитният синдром представлява група от рискови фактори, включваща централен тип затлъстяване (увеличаване на вътрекоремната мастна тъкан), повишена кръвна захар, захарен диабет, нарушен мастен профил и повишено артериално налягане.
Този тип затлъстяване се свързва с възникване на инсулинова резистентност, т.е. изработваният инсулин не се използва от организма и в кръвта настъпва натрупване на глюкоза.
Можем да наречем метаболитния синдром “болест на спокойния и сит живот”.
Липсата на движение, неправилното хранене, стареенето и някои генетични фактори повишават риска от метаболитен синдром.
Последните изследвания отдават голямо значение и на стреса като причина за неговото развитие. Продължителният стрес нарушава хормоналния баланс – повишава се нивото на кортизола, което води до увеличаване нивата на глюкоза и инсулин. В крайна сметка настъпват нарушения в мастната обмяна, високо кръвно налягане, увеличава се риска от остеопороза.
Метаболитният синдром включва и повишено възпаление в организма.
Над 25% от възрастното население в света страда от метаболитен синдром. Тези хора са в пъти с по-висок риск от сърдечно-съдова смъртност, сърдечен инфаркт, захарен диабет или мозъчен инсулт.
-
МЕТС
При метаболитен синдром
Превенцията и лечението на метаболитния синдром са насочени към промяна на хранителните навици, увеличаване на физическата активност, намаляване на теглото, прегледи и консултации с лекар.
Ако имате дори и един от симптомите на метаболитен синдром, консултирайте се с лекар и вземете мерки като:
Хранете се здравословно
Избягвайте преработените храни, храните с високо съдържание на сол и захар. Заложете на пълнозърнести храни, постни меса, плодове и зеленчуци, риба и млечни продукти с ниско съдържание на мазнини.
Намалете теглото и обиколките на тялото
Балансирайте храненето си със здравословно ниво на физическа активност. С намаляването на теглото, ще намалите и риска от сърдечно-съдови заболявания.
Спортувайте
Изберете активност, която ви допада най-много: ходене, тичане в парка, бягане на пътека, физически упражнения, йога, пилатес и други.
Взимайте лекарства, ако такива са ви предписани
Следвайте съветите на вашия лекар, за да можете да предотвратите последиците от метаболитния синдром.