Храни и навици, които отнемат енергията ни
Умората след хранене е често срещано явление и това не се дължи просто на тежестта в стомаха след преяждане. Става дума за съвсем осезаемо чувство на умора, понякога траещо часове или дори половин ден. Истината е, че някои хранителни продукти са способни да предизвикат сериозен спад в силата ни. Учудващо, нали? При това на пръв поглед „менюто” може да ви изглежда съвсем пълноценно и нормално. Ето какво трябва да имате предвид, за да не губите своята жизнена активност.
- Липса на баланс
Средно човек има нужда от 30% белтъчини, 20% мазнини и 50% въглехидрати. Тогава организмът разпределя оптимално енергията за преработка на храната и черпи същите енергийни запаси от нея. Ако балансът се наруши твърде много, това може да доведе до умора след хранене, тъй като всеки излишък натоварва храносмилателната система или натежава на черния дроб.
- Безразборно хранене
Става дума не толкова за небалансираното меню, колкото за хаотичното хранене. Кафе със сладкиш на закуска, сандвич на бърза ръка вместо пълноценен обяд, късна вечеря, в която се съчетава едва ли не всичко, което би могло да бъде разпределено за целия ден. Разбира се, при такова хранене умората ще бъде ваш перманентен спътник. В такива случаи организмът е в постоянна борба за справяне с този хаос, редуващ непълноценно хранене с пренатоварване.
- Хиповитаминоза
Хронична умора може да се провокира и от недостиг на минерални соли (желязо, калий, калций и фосфор), витамини (С, група В) и дори органични киселини, пектини, целулоза. Всичко това в изобилие се съдържа в пресните зеленчуци и плодове, в необработените зърнени култури.
- Сладкиши
Сладкарските изделия, ястията с високо съдържание на рафинирана захар и всякакви десерти са преди всичко източник на глюкоза. Нейното незабавно постъпване в кръвопотока осигурява насищане, но и изработка на хормона инсулин. Бързото постъпване на глюкоза в кръвта наред със стремителното въздействие върху нея на инсулина могат да доведат до хипогликемия. И ако за диабетиците това е близко до критично състояние, то при обикновения човек възникват симптоми като апатия и умора.
- Недостатъчен прием на течности
Нарушаването на водно-солевия баланс може да съобщи за себе си именно с хронична умора и депресивни състояния. Възпрепятстват се обменните процеси, по незабележим за окото начин се разрушават вътрешните структури, настъпва физиологичен дисбаланс. Изчисленото количество необходима течност за денонощие при стайна температура е 30 мл на 1 кг от теглото на човека.
- Постоянно спазване на диети
Постоянните усилия за отърваване от наднорменото тегло и запазване на трудно постигнатия резултат също изсмукват силите ви. Особено неблагоприятни за организма могат да бъдат монодиетите, които са небалансирани по своя състав, когато в тях има едва ли не само въглехидрати, или обратното – белтъчини.
- Дефицит на целулоза или недостатъчно фибри
Дневната потребност на възрастния човек от целулоза е 15 г. Нейното съдържание може да се изчислява в обикновените хранителни продукти, може да се купува и във вид на хранителна добавка. Целулозата е необходима на организма за детоксикация, профилактика на заболяванията на сърцето и храносмилателната система. Липсата й води до смущения в чревната флора и оттам спад на енергията.
- Злоупотреба с алкохол
За вредата от алкохола може да се говори много. Коварството на алкохола се състои и в непредсказуемостта на неговото действие. Ако вчера чашата вино е подобрила настроението, то утре вече може да предизвика апатия. А на следващия ден след алкохолна оргия силите съвсем напускат организма, защото той ще изхарчи целия си резерв от енергия за възстановяване на разрушените нервни клетки.
- Лютива храна
Хората, които обожават лютивата храна, съвсем не са малко. Но прекалено голямото количество лютиви подправки или свръхчестата им употреба влияе възбуждащо на нервните окончания. Тяхното бързо и активно свиване рано или късно води до смущения и се отразява на работоспособността и чувството за бодрост.
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
INO BOOSTER
За мускулна енергия
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
- Тестени изделия
Неизменен елемент в повечето тестени изделия е глутенът. Озовавайки се в стомашната кухина, той увеличава обема си, тъканите на храносмилателния тракт се нуждаят от по-голямо обезпечаване с кръв. Като резултат настъпва тежест в стомаха и спад на силите.
- Пържени и мазни храни
Пърженото и мазното за мнозина са любима категория храни. Мазнините в пържените храни затормозяват работата на черния дроб и увеличават съдържанието на холестерол в кръвта. За преработка на калориите от мазната храна организмът трябва да изразходва много енергия. Ако в менюто преобладава такава храна, то енергията започва да се губи многократно по-бързо, после следва чувство на умора, може да се развие дори безсъние.
- Прекаляване със солта
Всички знаят, че след солено на човек му се иска да пие, но това не е единственият потенциален дискомфорт. Ако излишъкът от мазнини натоварва черния дроб, то излишъкът от сол натоварва допълнително бъбреците, а също сърцето и съдовете. Докато солта започне да се преработва в бъбреците, тя ще провокира задържане на течности в тъканите, дребни изменения и нарушения в метаболизма. В резултат преработката на продукта, обилно подправен със сол, протича в утежнени условия.