Химически калории или как околната среда влияе върху нашето тегло
Живеем в обкръжението на синтетични химически субстанции.
Те са в храната ни, в сапуните и кремовете ни, в стотиците неща, до които се докосваме ежедневно.
Постоянният ни контакт с подобни химикали има връзка с редица заболявания, но скорошни проучвания показват, че множество битови вещества притежават свойството да покачват килограмите в живите организми. „Това, което се подценяваше досега е, че околната среда на земята се е променила драстично през последните десетилетия заради прогресивното производство и употреба на синтетични химикали. А много от тях са ендокринни дисруптори, т.е възпрепятстват естествените хормонални процеси в тялото или ги засилват прекомерно много“, твърди Паула Хамилтън от Университета в Стърлинг, Шотландия.
Според Паула Хамилтън един от симптомитеза наличието на хормонална дисрупция е ранното съзряване и големият бюст, наблюдаван при съвременните деца. Тези ендокринни дисруптори са познати вече под името химически калории.
Те се използват за съхраняване на дървен материал (особено в рибната индустрия), като убиват разни гъбични паразити и мекотели. Ние поглъщаме химикалите, като се храним с риба от водоизточници, замърсени с токсините.
Проф. Блумберг открива, че когато същите дози, на които са изложени хората, бъдат дадени на бременни мишки, поколенията, които се раждат от тях са с повече мастни клетки от обикновено. Малките мишоци са далеч по-лакоми и по-дебели на килограми. Същият ефект навярно се наблюдава и при хората. Резултатите се потвърждават от още два института – този за превантивна медицина в Копенхгаен и от Университета в Алабама, откъдето наблюдавали, че животните, живеещо в близост до хора също са по-едри на килограми.
-
МАСЛО ОТ КРИЛ
Богат източник на Омега-3
-
МАСЛО ОТ НИГЕЛА САТИВА
За здрави клетки и имунна система
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
Това са едва два от хилядите химикали, на които сме изложени ежедневно.
Но, разбира се, това не означава, че сме обречени и че трябва да се качим на първия вулкан и да скочим оттам.
Ако искаме да променим нещо, можем да последваме съвета на д-р Галвез, която се занимава именно с ендокринните дисруптори при деца в Ню Йорк.
- Винаги следете от каква пластмаса са шишетата за вода, бебешките бутилки и кутиите за храна.
- Избягвайте ароматизираните препарати.
- Ако видите съставка фталат (нефтен дериват), потърсете алтернативно средство.
- Потърсете къде се продават сапуни по домашна рецепта или си приготвайте сами в къщи.
- И, разбира се, старайте се да се храните със сезонни храни, а не със спихнали под найлон зеленчуци.