Тъмната страна на кашуто
Кашуто, известно още като индийски фъстък, е една от най-здравословните добавки, която познаваме. Подобрява функциите на кръвоносните съдове, поради което ежедневната му консумация гарантира здравето на нашето сърце. Кашуто е богато на магнезий, който отговаря за мускулната функция в тялото. Освен това съдържа мощния антиоксидант – селен, чийто дефицит се свързва с появата на ракови заболявания.
Оказва се обаче, че кашуто може да бъде и нож с две остриета.
- Токсичност
Предлаганите в търговската мрежа семена не са сурови, тъй като преминават задължителна обработка с пара. Чрез нея се извлича отровното вещество урушиол, което предизвива опасни алергични реакции. Затова и хората, работещи в сферата на обработването на ядката, страдат често от кожни възпаления.
Кашуто наред с това съдържа вредните трипсин инхибитори. Те предпазват ядката от бактерии и други вредители в почвата, докато дойде време за покълването им. Те обаче не са никак полезни за човешката храносмилателна система, тъй като блокират разграждането на белтъците в организма. Тези трипсин инхибитори се съдържат в суровите яйца и бобовите култури, затова трябва да се внимава със суровоядството. При повечето ядки опасните токсини се отстранвят с накисване във вода. При кашуто обаче е необходима и термична обработка.
- Алерген
Според световните данни алергичните реакции от кашу са се засилили през последните години, надвишавайки тези при фъстъците. Най-уязвими се оказват децата. Алерголозите съветват да се избягва консумацията на кашу при деца, преразположени към алергични реакции, а също и при бременност.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
- Реакция с лекарствени продукти
Заради голямото съдържание на магнезий в кашуто от Медицинския център на университета в Мериленд предупреждават, че консумацията на каши може да неутрализира въздействието на някои лекарства. При други благоприятства появата на отрицателни ефекти като гадене или задържане на течности. Най-често става въпрос за определен тип антибиотици, както и лекарства за диабет, щитовидна жлеза, пеницилин и диуретици.
- Натрий
Посолените варианти съдържат около 180 милиграма натрий в 30 гр. кашу. Прекомерното количество натрий може да повиши кръвното и да създаде проблеми със сърдечно-съдовата система. Лекарите препоръчват да не се превишава количеството от 2300 милиграма натрий за деня, а при хората с риск от сърдечни заболявания – горната граница трябва да е 1500 милиграма.
- Калорични
Кашуто е доста калорично. Ако изядете едно пакетче, ще сте приели около 700-800 калории, около 40 % от нужните за деня запаси. Имайте предвид, че ако приемате повече калории, отколкото изразходвате, излишъкът ще се задържа като мазнини. Лекарите като цяло препоръчват да не се прекалява с високопротеиновите храни като ядките. Най-здравословно е ако на ден приемате около 100 гр.