Смехът помага за зачеване?
Жените, извършващи ин витро оплождане разбираемо са подложени на силен психологически стрес преди процедурите.
Едно проучване на израелски учени обаче може да им даде сериозен повод да се усмихнат и да се отърсят от грижите, защото според изследването на проф. Фридлър от медицински център за екстракорпорално oплождане в Тел Авив смехът значително увеличава шансовете за зачеване.
Изследването показало, че 15 минути смях на ден са достатъчни, за да увеличават двойно шансовете за зачеване. Резултатите били получени след направени анализи на 219 пациентки в клиниката му. Всички участнички били подложени на ин витро оплождане, но те били разделени на две групи. При едната група програмата следвала стандарната схема, докато при втората проф.Фридлър използвал допълнителна иновация – смехотерапия с т.нар. медицински клоун. Тази професия съществуа в САЩ, Израел и Австралия още от 80-те години и се прилага главно в клиники за деца. Днес все повече медицински сестри и лекари се обучават по собствено желание за медицински клоуни като втора специалност.
Идеята е с помощта на смешки, анекдоти и пантомима да се облекчи състоянието на пациента и да се понижат стресовите нива. „Смехът е лекарство за множество заболявания, казва проф. Фридлър, и има тясна връзка с безплодието. Смехът повишава нивото на ендорфините, което способства произвеждането на полови хормони и с това зачеването. Освен това бори депресията и апатията, укрепва имунната система и понижава производството на стресови хормони като кортизон.“
В какво се състоял експериментът?
При половината от пациентките бил пращан медицински клоун, който в продължение на 15 минути им изнасял забавна клоунада. Чрез мимики, вицове и смешки правел всичко по силите си, за да разсмее възстановяващите се от процедурите дами. В края на проучването проф. Фридлър установил, че 36,4% от развеселените жени са забременели успешно, в сравнение с 20,2% от другите пациентки с ин витро процедури.
Според професора тайната се крие в отпускането и понижаването на нивото на стреса и тези резултати касаят както изкуственото, така и естественото оплождане. При голяма част от жените проблемът не е само в маточните тръби, а е от психогенен характер. В тези случаи психотерапевтични методи са особено важни за успешното забременяване. Смехотерапията според него е ефективна, както на
„Когато е извършена еякулацията, на жената се препоръчва да полежи по гръб с приповдигнати крака, а на мъжа – да й разказва анекдоти или да я забавлява. Важното е да предизвика у нея пристъпи на кикот. Това увеличава вероятността от зачеване 1,6 пъти!“ – обяснява професорът.