Препоръчителната дневна доза съдържа:
- Витамин С 75,000 mg
- Витамин Е (D-алфа-токоферилацетат) 35,000 mg
- Домати екстракт (ликопен) 20,000 mg
- Коензим Q10 10,000 mg
- Бета-каротин (Витамин А) 5,000 mg
- Селен (от селенова мая) 0,080 mg
Витамин С
Когато става въпрос за настинки, витамин С е в устата на всички - буквално, защото той дава ценна подкрепа за работата на имунната система. Също толкова важен е и ефектът му като антиоксидант: витамин С, също както витамините А и Е, неутрализира свободните радикали, които могат да увредят клетките в нашето тяло. Витамин С участва в производството на ендогенен колаген и контролира производството на L-карнитин. Той играе и важна роля за развитието на зъбите, венците, мускулите и костите, както и за изгарянето на мазнините. Тъй като витамин С подпомага усвояването на желязото, той има благоприятен ефект върху съдържанието на кислород в кръвта. Недостигът на витамин С може да се прояви чрез чести и продължителни инфекции и настинки. Липсата му засяга нашето добро общо състояние и нашата работоспособност. Заради централната си роля във образуване на съединителната тъкан, липсата на витамин C също така действа негативно върху структурата и здравето на кожата. Пресни плодове и зеленчуци с универсалния витамин C трябва да присъстват всеки ден в менюто ни. Най-известните доставчици на витамин С разбира се са цитрусовите плодове. Витамин C, който е известен също като аскорбинова киселина, значително допринася за техния свеж вкус. Невъзпяти герои, когато става въпрос за витамин С, обаче, са картофите, които също съдържат много аскорбинова киселина. И броколите и чушките имат повече витамин C от класическия портокал. Но човек не винаги може да съставя внимателно дневното си меню. Освен това много хора имат повишена нужда от витамин С, като например пушачи или спортисти, както и хора, подложени ежедневно на стрес. Хранителни добавки може да осигурят в тези случаи, адекватно снабдяване на организма с витамин С. Витамин С понижава рН-то на урината и по този начин помага за намаляване на бактериите в пикочните пътища, които не са устойчиви на киселина. Витамин С е важен за биосинтеза и подпомага процесите на детоксикация в организма. Той също участва в метаболизма на желязото. Витамин С също така стимулира производството на норадреналин и подкрепя превръщането на мазнините в енергия. С това витамин С е активна хранителна добавка за изгаряне на мазнини. Някои диетолози препоръчват до 1 грам витамин С на ден, в началото на диета за отслабване.
|
Витамин Е (D-алфа-токоферилацетат)
Витамин Е е най-известен като мастно-разтворим "ловец на свободни радикали". Точно като витамините А и C, той защитава клетките на тялото срещу агресивни кислородни съединения и токсините в околната среда. Витамин Е може да забави по този начин преждевременното стареене и да предотврати клетъчното увреждане, водещо до заболяване или дори дегенерация на клетки. Поради неговия защитен ефект, витамин Е, който на езика на химията се нарича D-алфа-токоферил ацетат, широко се използва в козметиката. Той също така играе важна роля в протеиновия и мастния метаболизъм. Витамин Е поддържа функционирането на сърдечно-съдовата система по два начина. Първо той помага за намаляване на "лошия" холестерол, и така има положителен ефект върху кръвоносните съдове. Второ, предпазва от слепване на червените кръвни телца и по този начин подобрява циркулацията на кръвта. Тъй като витамин Е има и противовъзпалително действие, той може да помогне за облекчаването на ревматични болки. Витамин Е се формира изключително в растенията и тръгва от там по хранителната верига. Признаци за дефицит на витамин Е са кожни проблеми, мускулна слабост, деградация и по-висока чувствителност към инфекции. Допълнение на ежедневната диета с витамин Е може да се реализира удобно и лесно чрез хранителни добавки.
|
Домати екстракт (ликопен)
Ликопенът е червеният пигмент, съдържащ се в доматите, грейпфрута, кайсиите, пъпешите и др., с потенциални свойства да предпазва от рак. Ликопенът принадлежи към групата на каротеноидите. Той е необходим за нормалния растеж и развитие на клетките, както и за тяхната специализация за изпълнение на различни функции в организма. Най-големият превантивен потенциал срещу туморите е неговата антиоксидантна активност – възможността да неутрализира свободните радикали /засилва се от витамин Е/.
Редица изследвания доказват, че приемането на ликопен намалява риска от възникване на тумори на простатата, матката, млечната жлеза, белия дроб и храносмилателния тракт. Ликопенът има почти два пъти по-голям антиоксидантен потенциал от бета-каротена. Приемането на ликопен намалява риска от сърдечни заболявания и активизира имунната система. Превантивното приемане на ликопен може значително да допринесе за намаляване на риска от рак на простатата.
|
Коензим Q10
Коензим Q10 представлява жизнено важен физиологичен елемент на митохондриите. Синтезира се в черния дроб, присъства във всяка наша клетка и участва в процеса на клетъчното дишане. 95% от клетъчната енергия се синтезира с участието на Q10. След 30-35 годишна възраст концентрацията му в клетките забележимо намалява, а това намалява и обезпечаването на организма с енергия. Появява се лошо самочувствие, нарушение на съня, бръчки, спада издържливостта и др. Възникват благоприятни условия за сърдечно-съдови заболявания и новообразувания, в т.ч. и злокачествени.
Доказано е, че ежедневният прием на Q10 възстановява клетъчното дишане и така подмладява организма и удължава продължителността на активния живот. Използва се за профилактика на сърдечно-съдови и онкологични заболявания, хепатити и анемии. Стимулира имунната система и има антиоксидантно действие, което се засилва при едновременното приемане с витамините Е и С,бета-каротен, селен.
Важно е да отбележим защо спряхме да използваме по-голямо количество стандартен Коензим Q10, а използваме по-малко количество, но водоразтворим Коензим Q10. Стандартният Коензим Q10 е липофилно вещество, т.е. се разпределя само в тъканите с високо съдържание на липиди, съответно не е достатъчно бионалично в организма. Водоразтворимите вещества са доста по-бионалични поради самата същност на човешкото тяло, която е базирана на водна система. Вследствие това тялото успява да абсорбира не повече от 10-15% от липофилния коензим Q10.
Водоразтворимият коензим Q10 CWS (cold water soluble) се състои от 40% коензим Q10 и 60% водоразтворима матрица- циклодекстрини, което от своя страна води до повече от 90% абсорбция в човешкото тяло. За да стане още по-ясно, ще дадем конкретен пример: 30 мг липофилен Q10 - 10% абсорбция = 3 мг абсорбиран Q10 в тялото 10мг водоразтворим Q10 с 40% съдържание на Q10 - 90% абсорбция = 3.6 мг абсорбиран Q10 в тялото Ето защо в PureVital вече използваме само водоразтворим Q10 и поради тази причина грамажът му е по-нисък.
|
Бета-каротин (Витамин А)
Бета-каротин (Витамин А) е силен антиоксидант. Има значение за очите и като съставна част на зрителния пигмент родопсин е отговорен за виждането при здрач. Необходим е за поддържане на добро здравословно състояние. Като силен антиоксидант, бета каротинът предпазва организма от вредното влияние на свободните радикали.
|
Селен (от селенова мая)
Селен е един от най-важните микроелементи, необходими за нашия организъм. Той е ко-фактор в редица ензими, които предпазват клетките от токсичното действие на прекисните радикали. Това определя антиоксидантното му действие. В последните години недостигът на селен се разглежда като възможен етиологичен фактор при някои сърдечно-съдови заболявания, което се обуславя от разрушаването на клетъчните мембрани от свободните радикали при дефицита на селен. Той намалява риска от поява на ракови заболявания. Способства за извеждането на тежки метали от организма, включително кадмий и арсен, затова е необходим при пушачите и жителите на големите градове. Забавя стареенето на тъканите, включително и на кожата, като я прави гладка и стегната. Важен е и за здравето на очите. При жените в менопауза облекчава пристъпите на топли и студени вълни. При едновременното приложение с витамин Е и провитамин А (бета каротин) взаимно засилват действието си.
|
Все още няма отзиви.