Няколко причини да носим винаги шапка в студа
Някои хора посягат към шапката при най-малкото застудяване, тъй като без нея се чувстват дискомфортно. Други понасят студовете без всякакви проблеми. Но от гледна точка на медицината най-ниската температура, при която е допустимо да се ходи без шапка, е минус 5 градуса по Целзий, при това в сухо и тихо време. Вали ли сняг навън, духа ли вятър, задължително трябва да се сложи шапка.
Преохлаждането на главата е опасно не само защото създава силно главоболие в задтилната част, но най-вече поради това, че допуска размножаването на болествотворни микроби в организма и цялостно намалява имунитета. За разлика от човешкия организъм причинителите на инфекции се чувстват отлично при ниски температури и влажен въздух. Нещо повече – устойчивостта им се повишава. Повишава се и рискът от обостряне на хронични заболявания и развитие на възпалителни процеси.
Ушите измръзват първи и започват да болят. Слуховите органи не обичат температурните контрасти. Непредпазването на ушите в студа може да доведе до отит – инфекциозно възпаление на т.нар. средно ухо. Пронизващият вятър често е причина и за възникване на фурункул (цирей) в слуховия канал, което е съпроводено с неприятни болки и се лекува бавно. Освен това преохлаждането на мозъчните съдове може да наруши захранването на слуховия нерв, от което се появява шум в ушите и слухът се влошава.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Друг проблем за тези, които пренебрегват шапките в студа, е свързван с носоглътката. Преохлаждането снижава имунитета в лигавицата и е предпоставка за инфекции. Обикновено възпалителните процеси, започнали в лигавицата на носа се прехвърлят на лигавицата на гърлото. Ако не се предприемат мерки, много хора стигат до синузит.
Продължителното пребиваване в студа без шапка предизвиква спазъм в съдовете, захранващи луковиците на космите. С нарушаване на захранващите механизми на космените фоликули, косата става по-тънка, чуплива и без блясък. Ако косата е генетично слаба, преохлаждането задължително ще предизвика оплешевяване.
През зимата, навярно сте забелязали, че скалпът започва да сърби. Това се дължи на резките температурни колебания, на снижаването на имунитета и недостига на слънце. Жизненият цикъл на клетката се ускорява. Отделно от това, променя се поведението на бактерията pityrosporum ovale, която живее в кожата на главата във всеки човек. Когато зловредният микроорганизъм се размножава по-бързо, по скалпа ни се появява пърхот. За да се справите с проблема, преминете към употребата на овлажняващи масла или антиоксидантни шампоани.
В медицинските среди съществува понятието „синдром на непокритата глава“. От студа съдовете на главата се свиват и кръвоснабдяването се нарушава. Това може да провокира невралгия на лицевия и троичния нерв. Ако нервите пострадат, лицето може да се обездвижи или да изпитваме болка при досег. В тази категория спадат и други проблеми, в чиято основа са невралгиите и спазмите в кръвоносните съдове. Става въпрос за проблеми като мигрената или появата на болки в черния дроб, стомаха и сърцето, поради нарушаване на термодинамиката на организма.
Не на последно място тpaвмaтoлoзитe биxa ви пpeдyпpeдили, чe шaпкaтa, ocoбeнo aкo e c дeбeлa пoдплaтa, мoжe дa ви пpeдпaзи oт yвpeждaнe нa глaвaтa пpи пaдaнe въpxy зaлeдeнa пoвъpxнocт.