Няколко мита за отслабването и трупането на мускули
От въглехидратите се дебелее нощно време
Двигател на този популярния мит, както и при много други, е логиката. Въглехидратите са основният източник на бърза, кратковременна енергия за организма. Нощем ние почиваме, следователно не се нуждаем от такъв тип енергия. Оттам идва мнението, че след като тялото ни не усвоява въглехидратите нощно време, то те няма в какво друго да се превърнат освен в мазнини.
Тези умозаключения обаче са неточни в редица аспекти. На първо място, тялото ни преобразува храната в мазнини, когато имаме излишък от калории т.е когато сме произвели повече енергия, отколкото сме изразходили. Да, видът на макронутриентите от това, което сме изяли може да има леки отражения върху нетното количество на погълнатите калории, но в повечето случаи това, което предизвиква натрупването на мазнини, е излишъкът от калории. Ако обаче не сте прекалили с калориите, няма никакво значение какво и кога сте яли – то ще бъде изгорено като енергия и няма да прерастне в мазнина.
Освен това идеята, че нощем тялото си почива, не означава, че то не се нуждае от енергия, за да продължи да функционира. Просто тази енергия е значително по-малко.
-
FAT LOSS
Да влезем във форма за лятото
-
L-КАРНИТИН
За ускоряване на метаболизма и срещу пролетна умора
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Може да заблудите мускулите си, за да ги накарате да растат
Този е от по-новите митове. Идеята, която стои зад него, е, че след като правите едни и същи упражнения продължително време, тялото ви свиква с напрежението на конкретните зони и упражненията спират да бъдат ефективни. Като смените упражнението с ново, ще „финтирате“ паметта на мускулите си и ще ги накарате да продължат растежа си. Когато започнем ново упражнение, в началото действително бързо трупаме сила и маса от него, но това се дължи на невралната адаптация – тоест когато извършваме нещо ново, нервната ни система се стреми да бъде все по-ефикасна, за да улесни процеса. Причината за увеличаване на силата, когато подхванем ново упражнение е в това, че мозъкът настройва мускулите ни към новата схема, а не че заблуждаваме самите мускули.
Има храни, от които се дебелее
Независимо дали става въпрос за въглехидрати, мазнини, пържени храни или понички – множество продукти се мислят за „зли и опасни агенти на затлъстяването“.
Разбира се, тялото ни може да абсорбира по-голямата част от калориите в определени храни, в други по-малко, но истината е, че трябва да вземете предвид целия си хранителен режим, за да определите с точност въздействието на конкретните храни върху организма ви. Например ако закусвате поничка, но за обед и вечеря хапвате нещо по-леко, ще сте далеч от количеството калории, застрашаващи фигурата ви. Но ако изядете поничката след като вече сте си набавили 5000 калории за деня от всякакви други вкусотии, то гарантирано е, че тя ще се усвои от вас като мазнина.
Вдигането на тежести осигурява по-добра мускулна маса
Всички знаем, че вдигането на тежести предизвиква анаболна реакция на тялото, която води до хипертрофия (синтез на нова мускулна тъкан). Но хората, на базата на логиката смятат, че ако вдигат всеки ден, ще направят за нула време свръхмускули.
Само че грешат. Анаболният период трае около 36 часа след натоварването. Като се впускате в поредица от фитнес сесии, не си правите услуга. Анаболните процеси в тялото изискват удачна почивка и количество храна, за да работят във ваша полза, а не повече натоварване. Ако трябва да извлечем поука от въпроса, то тя е: „Давайте най-доброто от себе си във фитнес салона, а после се фокусирайте върху почивката, храненето и възстановяването“. По този начин ще имате капацитет да засилвате ефективността на своите тренировки и да трупате мускулна маса.