Нестандартни начини да преборим студа
Студът сам по себе си не е опасен и няма да ви разболее, стига да не се смръзнете от чакане на автобуса си в някой зимен ден. По-опасни за организма са заседяванията в затворени помещения или честите амплитудни разлики – преминаването от минусови температури навън в климатизирани помещения, където хората се разхождат по къс ръкав.
Освен всичко друго студът си има и своите предимства. Намаляването на отоплението през студените месеци не само се отразява добре на бюджета ни, но и би ни помогало да отслабнем, твърдят някои учени. И все пак за тези, които нямат намерения да отслабват с моржуване и не обичат да чувстват хлад, предлагаме няколко алтернативни начини за сгряване.
С молив
За да престане да трепери от студ, човек трябва за минута-две да потърка най-обикновен молив между дланите. Важно е да се оказва здрав, стабилен натиск при търкането. Звучи идиотско, но е доказано ефикасно. В основата на тази позната на китайците практика лежат методите на су джок : на дланите се намират множество активни билогични точки, а център на които стои точката на Огъня. Ако се въздейства продължително време върху тази точка с помощта на триене, ще постигнете същия ефект, който първобитният човек е получавал в опита си да запали най-обикновен огън. Загрявал се е.
С цвят
Психолозите са на мнение, че дрехите в топли тонове имат сгряващ ефект върху нас заради влиянието им върху мозъка. Жълтият, оранжевият и червеният, казват психолозите, създават илюзия за топлина и правят понасянето на студа по-леко. Белият цвят също е сред най-топлите, ако не и най-топлият и затова се смята за подходящо за през зимата. Бялото отразява топлината, така че топлината от тялото ви ще се отразява към вас. Черното, от друга страна, ще има напълно противоположен ефект.
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
МАСЛО ОТ КРИЛ
Богат източник на Омега-3
Със смях
Учени от Торонто, които изучават физиологичните изменения в организма по време на смях, открили огромни сходства между бурния смях и оргазма. По време на пристъп на неудържимо веселие в организма се свиват 80 групи мускули, в мозъка на пълна скорост нахлуват ендорфини, а кръвното налягане подскача до тавана. В крайна сметка и при буен смях, и при завършваща фаза на секса тялото повишава температурата си. Така че, когато премръзнете, а близо до вас няма кой да ви стопли – смейте се.
С дишане
Пранаяма е метод в йога, контролиращ дишането. Съгласно нея най-простият начин да се сгреем, “печката”, която е винаги на една ръка разстояние от нас, е дишането. За да се сгреем, трябва да направим няколко (в рамките на минута-две) дълбоки, но интензивни вдишвания и издишвания. Вдишването и издишването задължително са през носа. За броени минути кръвообращението ще се ускори, тялото ще се сгрее и животът ви ще стане по-лек и приятен.
С люто
В студа като цяло се старайте да наблягате на мазната храна. Мазнините, във всеки грам от които има по 9 калории, дават двойно повече топлина, отколкото белтъчините и въглехидратите, в които има по 4 калории на грам. Другите подходящи храни са тези с повишено съдържание на сгряващи елементи като йод, калий и магнезий. Такива са сушените кайсии, ядките, риба и месо, бананите, спанак. Но ако ви е нужно спешно затопляне, наблегнете на подправките: къри, кимион и лют пипер.