Най-често срещаните хранителни дефицити при жените
Според специалистите около 30% от жените изпитват недостиг на повече от един вид хранителни вещества, като с напредване на възраста, този процент значително нараства.
Недостигът на хранителни вещества може да доведе до умора, проблеми с концентрацията, умора, главоболие, косопад, ниско либидо, бледа и суха кожа, нервномерен сърдечен ритъм, нисък имунитет, болки в ставите и костите, промени в настроението, усещане за сухота в очите и други.
Най-често срещаните хранителни дефицити при жените са дефицитите на:
- Желязо
- Витамин В12
- Витамин D
- Калций
- Витамин В9
- Калий
- Йод
- Магнезий
- Омега-3 мастни киселини
Желязо – дефицитът на желязо и анемията са най-често срещаните сред жените хранителни дефицити. Според Световната здравна организация, дефицитът на желязо е “единственият дефицит на хранителни вещества, който е значително широко разпространен не само в развиващите се, но и в развитите страни.”
Желязото е изключително важно за правилното функциониране на организма. Отговаря основно за транспортирането на кислорода, но е и критично за правилното развитие и когнитивните функции. Ниските му нива в организма могат да причинят умора, косопад, мускулна слабост, световъртеж, главоболие, мозъчна мъгла и други проблеми. Дефицитът на желязо води до нарушаване оптималната работа на ендокринната и имунната система.
В най-висок риск от дефицит на желязо са подрастващите момичета, бременните жени, както и веганите, и вегетарианците. Важно е да се знае, че витамин С подпомага усвояването на желязото от организма.
Витамин В12 – този витамин е от съществено значение за синтеза на ДНК, нормалното функциониране на мозъка, нервната система, както и за образуването на червените кръвни клетки. Витамин В12 е изключително важен за метаболизма при жените, а недостигът му може да доведе до умора, суха кожа, запек, проблеми с паметта и концентрацията, и дори до депресия.
Витамин D – недостигът на т.нар. “слънчев витамин” е най-често срещаният в световен мащаб, както при възрастни жени и мъже, така и при подрастващи, деца и бебета. Витамин D се синтезира от организма чрез излагане на слънчева светлина. Неговата ключова роля е да регулира усвояването на калция. Витамин D е важен за здравето на костите и сърцето, хормоналния баланс и доброто настроение.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Калций – според проучванията над 60% от жените изпитват недостиг на калций, най-вече момичетата на възраст между 9 и 16 години, както и жените на възраст над 50 години. Хората често изпитват недостиг на калций – не само заради нисък прием на продукти, богати на калций, но и поради трудности с усвояването му. Причините за недостиг на калций могат да бъдат прием на медикаменти, някои заболявания, системна употреба на газирани напитки, ниски нива на витамин D в организма и други. Този важен за здравето на костите, работата на мускулите, нивата на холестерола и кръвното налягане минерал, осигурява защита срещу една от най-големите заплахи за жените – остеопорозата.
Витамин В9 – фолат и фолиева киселина са наименования, които стоят зад витамин В9. Фолатът е натуралната форма, която се съдържа в пресните плодове и зеленчуци, а фолиевата киселина е синтетичната форма на витамин В9, която е по-стабилна и има по-висока бионаличност. Витамин В9 е от решаващо значение за здравословното протичане на бременността, развитието на плода и предотвратяване на вродени дефекти, тъй като той помага за изграждане на мозъка и гръбначния мозък на плода. Ето защо дефицитът на витамин В9 е изключително опасен при бременни жени.
Калий – данните на Световната здравна организация показват, че много жени, юноши и възрастни, не получават достатъчно калий чрез храната. Недостатъчният прием на калий може да допринесе за проблеми като промени в кръвното налягане, нарушен сърдечен ритъм, слабост, мускулни спазми, повишен риск от камъни в бъбреците и намалена костна плътност. Остеопорозата е състояние, което се характеризира с прогресиращо намаляване на костната плътност, което засяга повече жените и често се свързва с ниските нива на калия в организма.
Йод – проучванията показват, че жените на възраст между 20 и 39 години имат най-ниски нива на йод, в сравнение с останалите възрастови групи. Приемът на йод е особено важен за младите жени, които искат да забременеят или са бременни, защото той има важна роля за развитието на мозъка на плода. Основната функция на йода е участието му в синтеза на хормоните на щитовидната жлеза. Щитовидната жлеза има нужда от йод за производството на хормоните Т3 и Т4, които помагат в контрола на метаболизма. Недостигът на йод в организма може да доведе до хипотиреоидизъм, гуша, умора, наддаване на тегло, хормонален дисбаланс и други.
Магнезий – един от най-важните минерали в организма, но също така и един от честите дефицитни. Като електролит, магнезият помага за регулиране нивата на калция, калия и натрия, и е от съществено значение за над 300 различни биохимични функции в организма. Проучванията показват, че стресът намалява нивата на магнезий в организма. По-възрастните жени са в по-висок риск от недостиг на магнезий.
Мускулни крампи, проблеми със съня, мускулни болки, тревожност, главоболие, храносмилателни проблеми и други, могат да бъдат признаци за недостиг на магнезий.
Омега-3 мастни киселини – Световната здравна организация е обявила тези мастни киселини за есенциални за здравето и живота. Омега-3 мазнините са важни за доброто здраве на всички човешки клетки, мастната обмяна и метаболизма. Недостигът им в организма може да доведе до аритмия, сърдечни проблеми, образуване на съсиреци, депресия, лоша концентрация, безсъние, болки в мускулите и ставите, наддаване на тегло, диабет, мигрена, нисък имунитет и други.
Най-добрият начин за набавяне на необходимите за доброто здравословно състояние витамини и минерали е чрез храната. В случай, че не успявате и с цел предотвратяване на евентуални хранителни дефицити, консултирайте се със специалист, който да ви насочи кои хранителни добавки са най-подходящи за вас.