Мононатриев глутамат – дебнещият в кухнята вредител
Днес мононатриевият глутамат е една от най-използваните добавки за засилване вкуса на храната. Макар Федерацията на американските институти за експериментална биология и други здравни институции да ни убеждават, че това е възможно най-безвредната, та даже и полезна съставка, годна дори за деца и бременни, броят на хората, оплакващи се от странични ефекти след консумирането й се увеличава. Но има доста причини да се съмняваме в техните думи предивд това, че според същата тази федерация солта и захарта са напълно безвредни за човека., а също и предвид печалбите, които хранителната промишленост трупа ежегодно благодарение на своето чудодейно откритие.
В миналото готвачите от Ориента открили, че някои ястия, приготвени с морски водорасли имат способността да направят и най-безвкусното ястие апетитно и вкусно. Въпросните водорасли съдържали невротоксин, който възбуждал човешките клетките в организма. През 1908 г. проф. Кикунае Икеда от Университета в Токио изолирал глутамата от морските водорасли и разкрил тайната на неговите засилващи вкуса качества. От тогава насам изкуственият му вариант, състоящ се от 80 процента глутаминова киселина и 20 % натрий, е напълно завладял хранителния пазар. Както можем да предположим, според Федерацията на американските институти за експериментална биология няма никаква разлика между натуралния глутамат и допълнително добавения глутамат и начина, по който те се усвоят от организма.
Защо мононатриевият глутамат е важен представител на Е-групата.
Употребата на МНГ или Е 621 в хранителните продукти води до същинска вкусова революция – до онова състояние-мечта за производителите, предизвикващо непреодолим апетиет и фино пристрастяване. Реакцията на организма спрямо тези храни е като към сладкото – “Искам още и още.” Глутаминовата киселина действа като невростимулант, който подмамва мозъка ви, като го кара да повярва, че нещо има по-силен аромат или вкус, отколкото в действителност. Самата съставка МНГ няма собствен вкус или мирис.
Първите странични ефекти от натупването на МНГ са регистрирани още през 1968 г. и включвали сърцебиене, слабост и изтръпване на ръцете. Оттогава насам броят на симптомите се е покачил, а дебатът в медицинксите среди доколко те са пряко свързани с МНГ е все още в разгара си.
Направени са множество независими изследвания върху хранителната добавка и повечето от тях са единодушни в това, че МНГ предизвиква (особено при по-чувствителните към глутамат хора) следните странични ефекти:
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
В областта на корема – подуване
В областта на сърцето – сърцебиене, тахикардия, забавяне на сърдечния пулс, сърцебиене, нестабилност в кръвното налягане.
В областта на мускулите – ставни болки, сковаване
В областта на червата – повръщане, гадене, диария, подуване
В областта на зрението – размазване на фокуса, напрежение
Неврологични проблеми – неразположения като депресивност, тревожност, обърканост, дезориентация, панически атаки, хиперактивност, сънливост, безсъние.
Дихателни проблеми – недостиг на въздух, стягане в гърдите, боли, кихавица и хрема
В областта на кожата – обриви, сухота в устата, зачервявания, подуване на езика, оток на лицето, торбички на очите
Урологични проблеми – подуване на простатата, болки в пикучния мехур, вагинално подуване, често уриниране
Страничните ефекти може да се появят между 15 и 30 минути след консумация на МНГ и се очаква да отшумят в рамките на два часа. При някои хора симптомите са продължили до 12 часа. Оказва се, че някои хора са особено чувствителни към тази добавка и след всяко посещение на китайски ресторант или похапване на снакс изпитват дискомфорт.
Как да избягваме МНГ
Да се избегне МНГ, не е лесна задача предвид повсеместната му употреба и многото му дегизировки под формата на чипсове, снаксове, бързи закуски; най-различни разновидности на пакетираните храни и подправки; соеви сосове или соеви протеини, инстантни спагети.
Ето още места, на които ще го срещнете:
-китайска храна, полуфабрикати от веригите за бързо хранене
-желатинови изделия или желатин на прах;
-хидролизирани протеини;
– мая
– екстракт от малц и ечемичен малц
– царевично нишесте
– всичко, което е ултра-пастьоризирано
– всичко, което е с подсилен протеин
-всички кубчета-бульони, фиксове и готовите смеси от подправки;
Полезни съвети:
- Не се лъжете, че количествата на Е 621 в пакет чипс или един сандвич са малки и затова не може да причинят вреда. Ако се храним невнимателно, натрупването на глутамат става неусетно и това може да доведе до опасни последици.
- Най-добрият начин да се избегне МНГ е да се намалят преработените храни, като ги замените със сезонни плодове и зеленчуци
- Друг полезен съвет е да приемате богати на витамин С и витамин В храни , а също и джинджифил, тъй като те имат силни защитни действия срещи МНГ.
- Важно е да приемаме поне по литър, литър и половина вода дневно и редовно да си правите очистителни режими.
- Използвайте естествени сушени подправки