Как Facebook общуването може да повлияе върху психичното ни здраве
Много изследвания откриват взаимовръзки между активното използване на Facebook общуването с повишен риск от депресия, чувство на завист, изолираност от реални социални контакти и по-ниско самочувствие. Това означава, че прекомерната употреба на социалните мрежи не влияе положително върху психичното здраве и дори може да има отрицателен ефект. Скорошно проучване установи, че след седмица без Facebook, чувството на завист, което някои ползватели имат намалява, подобрява се психичното им здраве и чувството на удовлетвореност от живота.
След като толкова изследвания са установили, че социалните мрежи могат да имат негативен ефект върху нашето благосъстояние, естествено възниква въпросът – защо тогава не можем да спрем да ги използваме? Част от причините се дължат на фундаменталното и измамно разминаване между това, което очакваме да получим и това, което реално получаваме от Facebook общуването.
В ново проучване, публикувано в “Cyberphysiology, Behaviour and Social Networking” взимат участие около 2000 души на средна възраст 34 години. По време на проучването половината от участниците използват Facebook по стандартния за тях начин, а другата половина участници спира да използва социалната мрежа за период от 1 седмица. Преди и след проучването участниците попълват въпросници, за да може да се установи дали те са активни или пасивни потребители, дали публикуват статуси и снимки или просто се информират за новините в профилите на приятелите си. Участниците отговорят и на въпроси, свързани с тяхното чувство на удовлетвореност от живота и психичното им здраве, включително такива относно щастие, самота, ентусиазъм, решителност, гняв и депресия.
След седмица пристрастените (силно активни потребители на Facebook) към използването на социалната мрежа участници, които не били ползвали Facebook, показват по-голямо чувство на удовлетвореност от живота и усещане за благополучие. Умерените потребители, както и тези, които ползват по-рядко мрежата, не споделят за такива позитиви. Авторът на изследването Тромолт Мортен пише, че “ участниците, които не са използвали Facebook за една седмица, съобщават за значително по-високо ниво на удовлетвореност от живота и значително подобрен емоционален живот”.
Някои от потребителите на Facebook се чувстват не толкова щастливи или привлекателни, когато се сравняват с историите и снимките от публикациите на своите приятели в социалната мрежа. Проучването показва, че хората, които са отговорили, че не завиждат на приятелите си в мрежата и не се сравняват с тях, не отчитат никакъв ефект от това, че не са използвали Facebook за една седмица. Тези обаче, които казват, че изпитват някакво чувство на завист споделят, че тези негативни чувства и ниска себеоценка, значително са намаляли в седмицата, когато не са използвали Facebook.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
ЗЛАТЕН КОРЕН
Против стрес, физическо и умствено натоварване
Ако използването на Facebook оказва толкова негативен ефект, дори и само при някои хора, защо продължаваме да го използваме ден след ден, клик след клик?
Някои от причините са, че с минимални усилия може да покаже отношение или емоция, да се сподели информация или снимка с много хора, да се обменят знания, да се общува – всичко това по-скоро може да бъде полезно и продуктивно. Но ако Facebook се използва, за да се сравнява човек онлайн с онова, което другите показват, че са или че притежават, това би довело до много емоционални проблеми и излишен стрес. Ако навиците на човек в използването на социалната мрежа Facebook водят до прекалено много негативни емоции и неудовлетвореност от живота, може би е по-добре да се приложи Facebook детоксикация. За тази цел е необходимо човек да коригира поведението си в мрежата, избягвайки да преглежда профилите на тези приятели, с които се сравнява или им завижда за постигнати резултати, или за начина, по който изглеждат, а може и да опита да спре да използва социалната мрежа, намалявайки по този начин негативните й ефекти върху себе си.
Проучването не може да покаже как би се отразило в дългосрочен план неизползването на Facebook, тъй като наблюдението е продължило само една седмица. Но имайки предвид резултатите от това и от други проучвания, свързани с използването на социалните мрежи, и влиянието им върху степента на удовлетвореност от живота и психичното ни здраве, всеки може да прецени до колко и как да бъде ангажиран в тях и дали да ги използва.