Как да стимулираме хормоните на щастието
Знаем, че мозъкът контролира настроението, но как точно става това? Въпреки че учените продължават да изследват и да изучават по какъв начин мозъчната функция е свързана с емоционалното здраве, те знаят, че химичните вещества в мозъка играят решаваща роля. Те ни служат като пратеници, които предават сигнали до нервите в целия мозък и влияят на начина, по който се чувстваме.
Има прости начини да стимулираме хормоните на щастието. Дребни действия могат да повлияят положително на настроението, енергията и състоянието на духа, и всичко това благодарение на добрите химични вещества в мозъка.
Какво представляват хормоните на щастието
Във всеки един момент в мозъка протичат милиони, дори милиарди химични реакции. Тези реакции представляват динамичната система, която контролира настроението, възприятията и др.
Невротрансмитерите са химичните вещества, които изпращат съобщения от неврон до неврон. Те могат да се разделят на две категории: възбуждащи и инхибиращи. Възбуждащите пратеници стимулират мозъчната дейност, докато инхибиращите забавят химичните реакции.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
ЗЛАТЕН КОРЕН
Против стрес, физическо и умствено натоварване
Видове хормони
Когато говорим за разбиране на химическата мрежа в мозъка, трябва да знаем, че ключовите играчи са допамин, окситоцин, серотонин и ендорфини. Тези мозъчни химикали, или „хормони на доброто настроение“, оказват голямо влияние върху настроението и играят важна роля за психическото, емоционалното и физическото здраве.
Когато се чувстваме щастливи, в безопасност, горди или свързани, телата ни освобождават именно тези мозъчни химикали.
- Допамин
Допаминът е известен като „хормона на доброто настроение”, тъй като подпомага регулацията на възнаграждението в мозъка. Той играе решаваща роля в ежедневното поведение, като например как се чувстваме, движим и храним.
В моменти на удоволствие или възнаграждение получаваме прилив на този мозъчен химикал. От друга страна, когато нивата на допамин са твърде ниски, можем да се чувстваме безпомощни и по-малко мотивирани.
- Окситоцин
Окситоцинът е известен като „хормонът на любовта“, тъй като играе роля в много аспекти на социалното обвързване и сексуалното удоволствие. Ефектът от производството на окситоцин е противоположен на този, който се получава след освобождаване на кортизол. Чувстваме се по-спокойни, с усещане за радост и сигурност.
- Серотонин
Серотонинът играе роля в редица невропсихологични процеси. Като мозъчен химикал той регулира настроението, енергийния баланс, двигателните функции, възприемането на болката, апетита и сърдечносъдовата функция.
- Ендорфини
Ендорфините са група химични вещества, известни като „опиатни пептиди“. Ендорфините, като енкефалините и динорфините, се свързват с чувството на еуфория, удоволствие, сексуалност и облекчаване на болката.
Ендорфините насърчават чувството за благополучие и дори усещането за блаженство. От друга страна, ниските нива на ендорфини са свързани с емоционална и физическа болка, рисково поведение и повишен риск от пристрастяване.
Как да хакнем хормоните на щастието
- Яжте здравословни храни ( Някои от най-добрите храни, стимулиращи хормоните на щасгтие включват: качествени протеини, боб, ядки, семена, здравословни мазнини, антиоксидантни плодове и зеленчуци)
- Играйте със своя домашен любимец
- Прегърнете някого
- Разходете се навън
- Правете упражнения
- Направете комплимент на някого
- Забавлявайте се с приятели
- Гледайте комедии
- Дръжте се за ръце
- Покажете доброта
- Прекарвайте време на слънце
- Направете си масаж
- Изпълнете задача