Как да преборим сънливостта през студеното време
Едва ли има друг сезон, който да предизвиква у човека толкова потискаща сънливост и да прави толкова трудно завръщането в света на бодростта и свежестта. Слънцето през зимата огрява земята за по-кратък период от време, става студено и на човек му става отпуснато и лениво. Ето няколко съвета как да се преборите с чувството за вялост и отпаднaлост.
Повече витамин D
Не пропускайте всяка възможност да се изложите на слънчевите лъчи. Слънчевата светлина е важна за нашия организъм, а витамин D, който се синтезира чрез нея въздейства върху онези рецептори в мозъка, които ободряват и подобряват настроението.
Разходете се
Нищо не действа по-симулиращо за организма от една разходка навън. Най-трудното е да преодолеете всички потискащи фактори като това, че навън е сиво, мрачно, суха вятър, улиците са покрити с кал и хич не ви е до излизане. Само че ако преодолеете тези вътрешни врагове, още след първите крачки ще усетите бодрост и прилив на енергия.
Зимната трапеза
Когато времето навън ни потиска, напълно естествено или подсъзнателно посягаме към захарните изделия. Захарта повишава нивото на хормона на радостта и равнището на глюкоза в кръвта, което на свой ред осигурява прилив на свежест. Но освен че въглехидратите се обработват бързо и краткотрайният подем е следван от драстичен спад на енергията, така и рискуваме да качим още някой друг килограм. Затова най-добре насочете вниманието си не към захарните изделия и мазнините, а към продуктите, съдържащи белтъчини като месо, риба, бобови, които осигуряват дълготрайна енергия, а също и жизненоважните и полезни за червата плодове и зеленчуци.
Ободряващи напитки
Всеки се сеща първо за кафето. Кафето действително има стимулиращо действие, но то е кратотрайно и последващият спад се усеща по-силно. Ако след това посегнете към втора чаша, рискувате да прекалите с кофеина и да си причините безсъние. Какво може да направите? Пийте ободряващи напитки с по-меко въздействие – билков чай с добавен плод от лайм или настърган джинджифил. Ободряващ ефект притежават още женшенът, канелата и какаото. Така че вместо кафе, опитайте да се преборите със сънливостта с някоя по-оригинална напитка.
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
НОРМА СЛИЙП
Пълноценен сън
Бъдете в синхрон със сезона
Няма нужда да плувате срещу течението. Има някои неща, с които е по-добре да се съгласите, отколкото да губите излишна енергия в противопоставянето им. В студеното време часовникът на организма се пренастройва и изсиква повече почивка. Старайте се да лягате половин-един час по-рано отколкото през лятото. Опитайте се да не отлагате за вечерта важни работни задачи. Ако изпитвате затруднение с ранното заспиване, психолозите съветват да превърнете подготовката за съня в своеобразен ритуал. Лягайте си по едно и също време, извършвайки едни и същи действия като четене на книга или слушане на музика. След няколко дни мозъкът се приучава да се изключва и да преминава към режим сън.
Повече желязо
В студените дни тялото ни работи с по-малко кислород. Поради това всички наши органи са склонни да заспиват много по-лесно. За да избегнете това, е нужно да ги подхранвате с желязо. То помага на клетките отново да започнат да дишат, което ще спре желанието за сън.
Всеки възрастен се нуждае от 18 мг желязо дневно. То може да бъде открито в яйчения жълтък, спанака, червеното месо. Най-големи дози се откриват в говеждия черен дроб. 200 г от него дневно осигурява ежедневната доза.
Цветотерапия
Доказано е, че ярките цветове, които толкова много липсват през зимата, подобряват настроението и повишават тонуса. Червените и жълтите цветове стимулират към всякаква активност. Затова хубаво е да не скътавате в най-задните кьошета цветните си дрехи, а напротив те винаги да бъдат под ръка в мрачните дни. Може да сложите за обяд и жълта и червена чушка в чинията си – так ще получите две в едно: цветотерапия с витамин С.
Ароматерапия
Привържениците на този тип терапии твърдят, че някои миризми изпращат в мозъка сигнал за събуждане и концентрация. Такива са ароматите на канелата, розмарина, лавандулата, ментата и карамфила. Все пак не прекалявайте с аромалампите и аромасвещите. При някои хора интензивните или твърде устойчиви миризми могат да предизвикат главоболие и гадене.
Ефективно събуждане
За да ставате сутрин бодри от леглото и добре наспали се, е добре да спазвате следните ритуали. Може да си помогнете с един студен душ. Температурните рецептори, разположени в нашата кожа са много чувствителни и бързо пращат сигнали до мозъка, с което го активизират. Не е нужно да взимате леден душ, но е напълно достатъчно да мине през вас една студена струя вода. Студът е полезен и за външния ви вид – стимулира кръвоносните съдове и подобрява подхранването на кожата.
Освен това макар да е леко неприятно в началото, медиците отдавна са доказали, че мозъкът реагира светкавично бързо на един съществен дразнител – светлината. Ако сутрин веднага включите осветлението в спалнята, след няколко секунди мозъкът ще се е превключил на режим повишено внимание и концентрация.
Не на последно място опитайте просто да направите десет клека и няколко навеждания. Гимнастиката ще повиши кръвоснабдяването, ще учести пулса ви и ще замести чувството на вялост с ведрина.