Как да останем концентрирани през целия ден
На всеки му се случва да има дни, в които му е трудно да се концентрира, разсеяни сте и задавате по няколко пъти един и същи въпрос. При някои обаче това продължава повече.
Независимо дали става дума за умора, стрес, липса на мотивация или други фактори неспособността ни да се фокусираме подронва нашата продуктивност и се оказва спънка в ежедневието ни.
Тук ви предлагаме доказано ефективни съвети за подобряване на вниманието:
- Сведете до минимум работата на няколко фронта
Хората от типа „многоръкия Шива“ изглеждат суперчовеци в очите на повечето, но изследване на Станфордския университет показва, че макар и по-пъргави и активни, те се справят по-слабо на тестовете за продължителност на концетрацията, за определяне на капацитета на помнене и на умението да превключват от една задача на друга.
- Медитирайте
Изследване на Университета на Северна Каролина открили, че студентите, които практикували медитация за 20 минути в продължение на четири последователни дни се справят значително по-добре в когнитивните тестове от тези, които не медитират.
- Тренирайте редовно
Тренировките не са полезни само за тялото, но и за мозъка. Според Джон Рети, професор в медицинското училище на Харвард, при двигателните упражнения се освобождават специфично вещество, което стимулира невроните и подобрява паметта и функциите на мозъка.
- Леки дози кофеин
Учените са единодушни, че при умора кофеинът действа ободряващо и концентриращо. Но уловката тук е, че когато предозирате или просто превърнете кофеинът в навик, той започва да влияе по-скоро неблагоприятно върху фокуса ви.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
МАСЛО ОТ КРИЛ
Богат източник на Омега-3
- Правете кратки почивки
Дали ще изгледате песен на музикалния канал, ще се поразходите или ще затворите очи за няколко минути, всяка пауза между задачите засилва ефективността на действията ви след това. В едно изследване били тествани 84 доброволци. Те трябвало да приложат просто компютърно упражнение в продължение на час. Тези, на които дали две кратки почивки, всъщност отчели по-добри резултати накрая от онези, които не мръднали от компютъра, за да довършат задачата си.
- Не мислете за работа в къщи
Откъсването от работната атмосфера и проблемите в офиса е много съществен елемент за успокояването на мозъка и разрешаването на трудностите на следващия ден. Според учените отдръпването за момент от даден проблем помага много повече в намирането на решение, отколкото да седите и да си блъсакте главата с часове над него.
- Тренирайте ума си
Решавайте логически задачи и главоблъсканици. Четете стихове, учете нови езици и нови писмености. Всичко това тренира менталния мускул, наречен мозък.
- Намерете си тихо и уединено кътче
Шумната среда, клаксоните на колите, виковете на деца, бумтежът на машини може да освободи хормон на стреса, кортизол. Кортизолът възпрепятства вниманието и способността да се фокусираме върху решаването на даден проблем.
- Взирайте се в предмет за няколко минути
Според някои изследователи на всеки 20 минути трябва да отделяме 20 секунди, за да се вгледаме в предмет на отстояние 20 фута ( 6-7 метра). Пренасочването на фокуса върху нещо друго изчиства ума, разтоварва го и му дава нова мощ.
- Наспивайте се добре
Лошата концентрация е симптом номер едно за хронично недоспалите. Стремете се към сън с продължителност около 7-8 часа.
- Работете офлайн
Когато работите, сведете до минимум разсейващите фактори. А сред тях най-голям е интернет. Всеки път, когато превключите от вашата работа към това да отговорите на приятел или да си проверите пощата, да видите някоя новинка, вие се разфокусирате и отдалечавате от оптималното ниво на продуктивност.
- Отделете си по-тесни рамки за работа
Често се случва да си казваме „О, днес ще го карам по-лежерно. Пред мен е целият ден.“ Цял ден отлагаме момента да седнем и свършим работата, а щом той дойде, не можем да се концетрираме и за минута. Когато си слагаме по-тесни рамки, всъщност успяваме да се настроим по-добре и да мобилизираме ума си за работа, докато размотаването често изчерпва менталната ни енергия.