Как да останем във форма след 50-те

Мнозина възприемат златната възраст от 50 години като праг, бележещ началото на старостта и всички съпътстващи я процеси. Да, вярно е, че на тази възраст вече все повече проличава износването и отслабването на тъкани и клетки, но има хора, които започват активния си живот именно тогава.
А знаете ли как да запазите и физическата си форма на 50? Ето няколко полезни съвета в тази насока.
Увеличете приема на калий
Калият предпазва мускулите, а на тази възраст хората губят мускулна сила и маса, поради намаленото производство на хормони. Добавете към менюто си повече зелен фасул, банани, кайсии, спанак и сладки картофи.
Бавен старт, постепенно увеличаване на натоварването
Ако през последните години сте водили беден на физическа активност живот, започнете с леки упражнения и в никакъв случай не претоварвайте тялото си. Това може да има обратен на желания ефект. Ако започнете с интензивни тренировки, ще се чувствате напрегнати, отпаднали и ще имате болки в мускулите и ставите.
Повече белтъчини
За да възвърнете силата и тонуса на мускулите си, е необходимо да консумирате повече белтъчини. Те могат да се набавят от готови протеинови добавки (конопен, оризов, грахов протеин и пр.), както и чрез чисто пилешко месо, яйца, млечни продукти, бобови храни и ядки.
Плуване
Плуването е чудесен начин да тонизирате тялото си. За разлика от тичането, при плуването вероятността от болки в ставите е съвсем малка. И все пак, в момента, в който тялото ви даде сигнал за болезнено чувство, преустановете дейността си. Дайте си почивка, релаксирайте, направете си масаж.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
НОРМА ЦЕЛ ТАЙМСТОП
За забавяне на процеса на стареене
Йога и пилатес
Вместо да се впускате в интензивни кардио или силови тренировки, започнете с нещо леко, но също много ефективно. Различните йога практики са от полза както за физическото, така и за психо-емоционалното здраве. Отидете на йога за начинаещи или пилатес, после можете да преминете към по-динамични йога практики от рода на ащанга или виняса йога. Винаги се консултирайте с инструктора или съответния специалист при изпълнението на отделните пози, упражнения, движения, ако страдате от определени заболявания, особено хронични.
Намерете си “другарче”
Няма нищо по-мотивиращо от човек, с когото да споделяте дейностите. Не е задължително да бъде вашият спътник в живота или най-добрият ви приятел. Може да е човек от самите занимания или тренировки в залата. Понякога личната ни мотивация не е достатъчна, особено с напредване на възрастта. Ставаме по-склонни да търсим оправдания за избягването на дадени дейности. Затова уговаряйте се предварително с някого, ходете заедно на спорт и тренировки, дискутирайте как се чувствате, какъв е ефектът от практиките.
Консултация с лекар
Преди да се захванете с каквото и да било, винаги се съветвайте с личния си лекар. Той би трябвало да е най-запознат с физическото ви състояние и ще ви ориентира най-добре за подходящите за вас дейности