Изкуствените подсладители нанасят тежки вреди на здравето
Изкуствените подсладители представляват индустриално обработени захари или лабораторно произведени синтетични вещества, за които се смята, че хем задоволяват нуждите ни от сладко, хем са здравословни и не носят допълнителни калории.
Доказано е обаче, че изкуствените подсладители всъщност са много по-опасни за здравето от обикновената бяла захар и в организма се разграждат до токсични продукти, които причиняват главоболие мигрена, метаболитни нарушения, сърдечно-съдови и бъбречни заболявания, диабет тип 2, рак и други. Днес хората, водени от манията за консумиране на нискокалорични храни и напитки с “нула калории”, масово поглъщат огромни количества подсладители като аспартам, сукралоза, калиев ацесулфам (Ацесулфам К), захарин, ксилитол, цикламат, сорбитол и други.
Резултатите от проведени изследвания показват, че всекидневната консумация на храни и напитки, съдържащи изкуствени подсладители, създава 35% по-висок риск от развитие на метаболитен синдром и 67% по-висок риск от диабет тип 2. Изследване от 2018 година, публикувано в Inflammatory Bowel Diseases показва, че изкуствените подсладители и най-вече сукралозата, увеличават броя на протеобактериите и провокират възпалителни заболявания на червата.
Въпреки сериозните рискове за здравето, които тези изкуствени подсладители крият, те се съдържат в редица хранителни и нехранителни продукти. Ето няколко изненадващи примера къде могат да бъдат открити: в пасти за зъби, вода за уста, сироп за кашлица, други лекарства в сиропни форми, дъвки, витамини за дъвчене, алкохолни напитки, салатни дресинги, замразени десерти, бонбони, сладолед, печива, кисело мляко, зърнени закуски, диетични напитки, снаксове, преработени меса и други.
Внимателното четене на етикетите на закупуваните храни и продукти може да помогне за ограничаване и дори елиминирането на следните опасни изкуствени подсладители:
Аспартам
Аспартамът е популярен изкуствен подсладител, който е одобрен преди около 35 години от Американската агенция по храните и лекарствата. Днес аспартамът или Е 951 се съдържа в хиляди храни, напитки и лекарства. Скорошно проучване, публикувано в American Journal of Industrial Medicine препоръчва “преоценка на текущата позиция на регулаторните агенции относно аспартама като неотложен въпрос във връзка с общественото здраве”. Аспартамът е токсичен изкуствен посладител, който съдържа 3 токсични компонента: аспарагинова киселина, фенилаланин и метанол, а в организма се преобразува във формалдехид – вещество, което доказано причинява ракови заболявания. Аспартамът повишава оксидативния стрес в мозъка и нарушава правилното му функциониране, може да предизвика наддаване на тегло, затлъстяване и метаболитен синдром, проблеми с паметта, главоболие, гадене, болки в ставите, замаяност, промени в настроението, влияе негативно върху естественото производство на хормони и други. Нежеланите реакции на страна на организма са толкова много и често срещани, че някои лекари дори използват термина “аспартамова болест”. Специалистите предупреждават, че консумацията на аспартам може да усложни или отключи заболявания и състояния като епилепсия, мозъчни тумори, множествена склероза, болест на Алцхаймер, деменция, болест на Паркинсон, диабет, синдром на дефицит на вниманието, синдром на хронична умора, аутизъм, емоционални разстройства, рак и други.
Сукралоза
Сукралозата или Е 955 е нискокалоричен изкуствен посладител, който за разлика от аспартама подлежи на топлинна обработка. Получава се чрез добавяне на три хлорни атома към захарта, а хлорът е силно отровен и токсичен. Сукралозата е открита е при разработване на ново инсектицидно съединение и първоначално не е била предназначена за консумация от хора. Днес сукралозата е широко използван в хранителната и фармацевтичната индустрия заместител на захарта. Сукралозата води до чревен дисбаланс и заболявания на храносмилателния тракт, провокира алергични реакции, има отрицателен ефект върху мозъка, нервната и имунната система. Смята се, че сукралозата може да причини вродени дефекти и дори ракови заболявания. Според някои специалисти черният ни дроб не може да детоксикира тялото от сукралозата, което води до уголемяване на черния дроб и калциране на бъбреците. Изследване, публикувано в Journal of Toxicology and Environmental Health, установява, че готвенето със сукралоза при високи температури може да генерира опасни хлоропропаноли – токсичен клас съединения.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Калиев ацесулфам (Ацесулфам К)
Калиевият ацесулфам или Е 950 е открит случайно, не се усвоява от организма и често се комбинира с аспартам, и други изкуствени подсладители. Калиевият ацесулфам предизвиква смущения в секрецията на инсулин и хормонален дисбаланс, метаболитни проблеми, гадене, проблеми със зрението и други. Според някои изследвания консумацията на по-големи количества от този изкуствен подсладител се свързват хронични респираторни заболявания, левкемия, повишен риск от рак на белите дробове, рак на гърдата и тимусната жлеза.
Захарин
Захаринът или Е 954 е най-старият от всички изкуствени подсладители. Забраняван е много пъти – през 70-те години на ХХ-ти век изследване показва, че захаринът предизвиква рак на пикочния мехур, което води до временната му забрана. Днес се използва широко – това е основният подсладител, който се влага при производството на лекарства за деца. Консумацията на по-големи количества захарин може да предизвика гадене, главоболие, храносмилателни проблеми, наддаване на тегло, повишава фоточувствителността, риска от проблеми със жлъчката и ракови заболявания.
Ксилитол
Ксилитолът (еритрол, малтитол, манотол, сорбитол и други захарни алкохоли, които завършват на -ол) се препоръчва от зъболекарите като заместител на захарта, защото не предизвиква кариеси и заболявания на венците, но той уврежда храносмилателната система и предизвиква болки в стомаха, подуване, газове, спазми и диария.