За рисковете от изкуствените подсладители
Ето няколко важни неща за подсладители, за които да се замислим:
Синтетични и естествени подсладители
Синтетичните са аспартам (Е951), ацесулфам К (Е950), сукралоза (Е955), захарин (Е954), неотам, цикламат (Е952) и др. Под естествени подсладители разбираме тези, които се съдържат в някои растения, плодове, зеленчуци и гъби – сорбитол (Е420), ксилитол (Е967), манитол (Е421), малтитол (Е965), стевия и др.
ГМО
Еритролът, неотамът, аспартамът и сукралозата се произвеждат от захарно цвекло, соя и царевица. Соята и царевицата са най-засегнати от биотехнологичната индустрия, тъй като влизат в състава на множество продукти като подсладителите, затова се прави всичко възможно да се създадат едни устойчиви на нападения от насекоми култури. У нас липсата на обозначение на ГМО-съставки не е нарушение, ако е в допустимия праг до 0,9%. Едва при по-високо съдържание това трябва да бъде отбелязано на етикета с надпис „съдържа ГМО“, който да заема 25% от опаковката, с главни букви в контрастен цвят, както гласи Законът за храните.
Опасни за здравето
Подсладителите са изключително тежки вещества. Ацесулфамът и сукралозата например не се разтварят дори след часове престой във вода. Това означава, че се задържат и в нашите организми. При тестовете, проведени с гризачи, се установило, че сукралозата намалява обема на тимуса и води до атрофия на лимфните фоликули, увеличаване на апендикса, намаляване на броя на червени кръвни телца. При метаболизирането на неотам в организма се отделя метанол (метилов алкохол). Неотамът е разрешен за употреба само в пет европейски страни, всичките от които пост-социалистически. Не е ясно дали в България е разрешен поради факта, че не присъства в официалната наредба, но производителите му твърдят обратното.
Апсартамът е не по-малко опасен. Поглъщането му води до натрупване на формалдехид в мозъка и други органи, а за него се знае, че вреди на имунната и нервната система и може да причини необратими увреждания в генетичния материал на човека.
-
МАСЛО ОТ КРИЛ
Богат източник на Омега-3
-
МАСЛО ОТ НИГЕЛА САТИВА
За здрави клетки и имунна система
Внимавайте с бозата
Запитвали ли сте се защо бозата не вкисва в продължение на седмици? В бозата, продавана в търговската мрежа не присъства захар. В нея има смес от ацесулфам К, цикламат, аспартам и захарин. Преди, както знаем от майките и бабите ни, било разпространено да се дава боза заедно с майчиното мляко още след първия месец от раждането на бебето. Захранването на новородените с храни, пълни с изкуствени подсладители, сред които е и днешната боза, крие сериозен риск за увреждане на незащитените органи на бебето. Вредите може да се проявят чак след години.
Причиняват диабет
Ролята на заместителите на захарта е да предоставят същото усещане за сладост, но без калории, като по този начин ви помагат да постигнете здравословно тегло. За съжаление обаче те може да постигнат точно обратния ефект. Доказано е, че консумацията на вода, подсладена със захарин, аспартам и сукралоза води до развитие на непоносимост към глюкозата, а също така и до метаболитен синдром и диабет тип 2.
Карат ви да преяждате
Способността да синхронизираме приема на калории с нужните на тялото калории се определя от чувството и вкуса на храната в устата. Храните с изкуствени подсладители може да ви подтикнат да се храните повече от необходимото, защото създават изкуствено усещеане за сладост. Мозъкът интерпретира плътната и силна сладост като високо калорична. Това води до засилване на метаболитните процеси, но без реална причина! Подсладителят обърква мозъка ви, като кара метаболизмът ви да заработи в очакване на калории, които реално не идват! Объркана, нервната система се опитва да компенсира, като увеличава вашия апетит за сладко.