За ползите от акай
Ботаническо название: Euterpe oleracea
Акай е малък, тъмнолилав плод с костилка, който прилича на кръстоска между грозде и боровинка. В диаметър е около два сантиметра и половина, като костилката представлява около 70% от общата му маса. Тя не се яде.
Акай се среща в Южна Америка и отдавна е неделима част от менюто на местните, а също и лечебно растение. През последните години плодът набира популярност поради своите антиоксидантни качества. Акай се берат от високи, тънки палмови дървета, растящи в басейна на река Амазонка, както и в Тринидад и Тобаго.
Плодовете са изключително нетрайни поради което се продават обикновено замразени, пасирани, на прах или като сок в супермаркетите и биомагазините.
В сравнение с други горски плодове акай е по-малко сладък. Вкусът му е тръпчив, земен и напомнящ на малина и нар. Използва се като добавка към закуска от други плодове, семена и ядки. Може да се добавя в смутита и десерти.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Ползите за здравето
Акай се счита за суперхрана, тъй като съдържа голяма количество полезни за здравето хранителни вещества. Една от основните му съставки, допринасяща за антиоксидантните му свойства, е флавоноидът антоцианин, естествено лилав пигмент, който намалява риска от сърдечносъдови заболявания, рак, диабет, прекомерна пълнота, микробни инфекции и невродегенеративни болести.
Други полифеноли, които се борят със свободните радикали и се срещат в акай са ферулова киселина, катехин и галова киселина. Анализ на състава на мастните киселини също показа, че той е богат на мононенаситена олеинова киселина – същата, която се съдържа в зехтина и намалява рискът от сърдечносъдови заболявания и удар. Въпреки полезните си свойства акай трябва да се приема умерено, тъй като съдържа захар.