Защо дъвченето е полезно, а толкова подценено
Днес изглежда дъвченето е демоде. По-модерен начин да вкарваме храната в тялото си е да я сърбаме през сламка, да я смучем или гълтаме от кутийка. Това не означава, че пресните сокове и шейковете не са полезни. Проблемът е, че дъвченето на храната е силно подценено и когато се отказваме от него, пропускаме значими ползи.
Темпото
Дъвченето забавя храненето и би могло да ви помогне да консумирате по-малко и да контролирате теглото си. Когато сдъвкваме храната по-добре, усещаме напълно вкуса й, чувстваме се сити по-скоро след като сме седнали на масата. При проведено изследване участниците, които отделяли повече време за сдъвкване на храната от обяда си, изяждали значително по-малко от закуска, предложена им по-късно през деня.
Един прост пример. В 350 мл. сок от моркови има 141 калории, еквивалентни на около 4 и половина големи моркова. За времето, което отнема да погълнете сока, навярно не бихте изяли повече от един морков. А дори накрая да изконсумирате всички, ще сте прекарали много повече време в хранене и ще се чувствате сити по-дълго, отколкото след изпиване на сока.
-
НОРМА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
-
НОРМА ФЕТ НОПАЛ
Регулация на теглото
-
НОРМА ФЕТ ПСИЛИУМ
Регулация на теглото
-
ХЕПА ДЖЕСТ
За по-добро храносмилане
Влакнините
Макар и соковете да предлагат бързо приемане на ценни вещества, в твърдия продукт се съдържат влакнини, които освен че ви държат сити, подпомагат дейността на храносмилателната и отделителната система.
По-добро храносмилане и без преяждане
Храносмилането започва в устата, с ензимите, които се съдържат в слюнката. Дъвченето стимулира рецептори, които стимулират стомаха, тънките черва и панкреаса да започнат да произвеждат храносмилателни субстанции. Някои от тези субстанции са хормони, които изпращат сигнал за засищане до мозъка. Колкото повече дъвчете, в толкова по-голямо количество ги произвеждате, толкова по-малко калории поемате преди да се заситите. Съответно усещането за ситост е по-трайно.
Кръвната захар
Хубавото сдъвкване и по-бавното хранене спомагат за контрола на кръвната захар и могат да способстват за предпазване от диабет. Тези ползи се отдават на по-постепенното освобождаване на калориите в тялото и активизирането на храносмилателните вещества, стимулирано от дъвченето.
Не подценявайте дъвченето и предпочитайте от време на време цяла ябълка, вместо сок от плода, купа овесени ядки с ядки и плодове, вместо шейк или купа зелена салата, вместо зеленчуков фреш.