Дълбокото дишане подобрява стойката и пречиства кръвта

Дишането е форма на хранене. За да функционира, тялото трябва да се храни с кислород. Доказано е, че без храна може да се преживее до 1 месец, без вода около седмица, но без кислород човешкият организъм не може да съществува дори няколко минути. Дишането е подхранващ, жизнено важен процес. Тъй като то е естествен процес за нас, ние често не му обръщаме внимание – прави ни впечатление само тогава, когато имаме някакво затруднение и не можем да си поемем дъх. Ежедневното ни дишане обаче е доста повърхностно, т.е. вдишванията и издишванията са твърде кратки – това е т.нар. гръдно дишане. Поради бързото дишане, гръдният кош не се разтяга пълноценно и газообмен не протича във всички респираторни отдели на белите дробове. Затова гръдното дишане е неефективно и намалява притока на кислород в кръвта и съответно на хранителни вещества към тъканите. С времето това води до намаляване капацитета на белите дробове; понижаване еластичността и силата на междуребрените мускули; както и хроничен дефицит на кислород в клетките.
Ето какви неизползвани от нас дарове и ползи ни е предоставила природата, като ни е дала този естествен механизъм за поддържане на добро здраве:
- Дълбокото дишане успокоява нервната система
По време на емоционален стрес нервната система се активира и отключва различни симптоми – сърцебиене, изпотяване, напрягане на мускулатурата, ускорено и повърхностно дишане. Ако това състояние продължи дълго време, организмът се изтощава и се развива възпаление, повишено кръвно налягане, мускулни болки. Освен това хроничният стрес води до намален обхват на движение на гръдната стена. Извършването на дихателни упражнения с дълбоко поемане на въздух успокояват нервната система, релаксират ума и емоциаоналното ни състояние.
- Дишането пречиства кръвта
Качеството на кръвта зависи в голяма степен от правилната оксигенация в белите дробове. При ниска оксигенация качеството на кръвта се влошава и задръства с токсини, а организмът страда от липса на захранване. След като цялото тяло, всеки орган и всяка част, зависят от кръвта за поддържане на телесната система, замърсената кръв може да нанесе големи поражения върху нея. Дълбокото дишане помага за по-добрата оксигенация на кръвта в целия организъм.
- Дишането като естествен въздушен филтър
Става въпрос за дълбокото дишане през носа. Множество болести, на които сме подложени днес, са резултат от вредния навик да дишаме през устата си. Респираторните органи притежават свой собствен защитен апарат, нещо като филтер, разполоен в човешките ноздри. Когато дишаме през устата, позволяваме съвсем безпрепятствено на всички прахови часици във въздуха да се намъкват в белите ни дробове. Дишането през носа прави гърдите и сърцето ви по-здрави.
- Дълбокото дишане може да трансформира нашата стойка и външния ни вид
Начинът, по който дишаме се отразява върху всички аспекти на нашето тяло – от умственото ни благосъстояние до храносмилането. Дишането е в основата на това как стоим и как се движим в пространството, тъй като при дълбоко поемане на въздух въздействаме благотворно на гръбнака. То влияе на състоянието на кожата ни, на ведрината, която излъчваме през лицето си и с това на цялостния си външен вид. На запад неправилното, плитко дишане е толкова масово, че умора и болнавост са изписани по лицата на всеки втори човек.
- Дълбокото дишане е масаж за сърцето
Разширяването и свиването на белите дробове е всъщност масаж за сърцето. Масаж, който извършваме с диафрагмата, а също и с обтягането на фасциалната обвивка на сърцето. При дълбоко дишане се засилва кръвообращението и всичко това действа укрепващо и благотворно на сърцето.
- Дълбокото дишане подобрява храносмилането
Тези, които имат навика да дишат през устата, често го правят и докато се хранят или пият течности. Много хора поемат храната на големи хапки, когато бързат или са изложени на стрес. Това води до претоварване на стомаха и по-голямо отделяне на киселина. Бързото поемане на храната предизвиква и прекомерно поглъщане на въздух. Тези лоши навици водят често до диспепсия, проявяваща се като дискомфорт в стомаха, под формата на киселини, подувания, дори гадене. Правилното дишане ви учи и да се храните по-бавно и по-осъзнато без да гълтате излишен въздух.
-
ГИНКО ХЕРЦ КАРНОЗИН
За по-добра памет, концентрация и работоспособност
-
КОЕНЗИМ Q10 / 10 МГ
За здраво сърце и виталитет
- Дълбокото дишане е равнозначно на повече енергия
Изследвания показват, че болшинството хора използват само една нищожна част от белодробния си потенциал. Ограниченото дишане затруднява потока на кислород в тялото. Ако не дишаме правилно или не снабдяваме тялото си с достатъчно кислород, това ще повлияе негативно на спортните ни постижения, на цялостна ни издръжливост и енергия.
- Дълбокото дишане облекчава мускулни и ставни болки
Дълбокото и бавно дишане може да облекчава болки толкова ефикасно, колкото и някои обезболяващи лекарства, установява изследванията в областта. Когато човек прави двойно по-малко вдишвания от нормалното, може да се намалеят не само краткотрайни болки от изгаряне или порязване, но и хронични болки в ставите и мускулите. Участниците в ново изследване, публикувано в PAIN, с лекота понасяли по-силни и по-продължителни болки, ако преди това са усвоили техника за контрол на дишането и дишали двойно по-бавно от обичайното. Според специалистите бавното дишане пряко потиска периферната система нервна система и блокира болката. Повечето здрави хора правят между 12 и 18 вдишвания в минута. Новите данни показват, че забавянето на дишането до 6 вдишвания в минута действа като мощен аналгетик.