Диагноза артрит – как да живеем качествен живот с по-малко болка

Артритът е хронично заболяване, болест на ставите, което може да засегне една или повече стави. Има различни видове артрит. Най-честите симптоми при артрит са болка, скованост, подуване и загряване в ставите.
Правилната комбинация от лекарства, лечение и промени в начина на живот, помага на хората с артрит да се справят с болката и да водят пълноценен живот.
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
МАСЛО ОТ НИГЕЛА САТИВА
За здрави клетки и имунна система
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
Най-добрата комбинация е индивидуална за всеки, но спазването на следните съвети гарантира на всеки с диагноза артрит качествен живот с по-малко болка:
1. Ранна диагностика – когато усетите първите симптоми на артрит, не отлагайте посещението при лекар-специалист. Ранното лечение предполага най-добрата възможност за забавяне прогреса на заболяването. Ако вече имате поставена диагноза с влошаващи се симптоми, обърнете се към лекуващия лекар своевременно, за да промени лечението.
2. Добра връзка пациент-лекар – изграждането на такава връзка е много важно. При наличие на хронично заболяване, тази връзка е толкова важна, колкото всяка друга връзка, която имате. Трябва да можете да разчитате на вашия лекар, да изградите с него добра комуникация, да му се доверите и да следвате неговите съвети и насоки. Трябва да изпълнявате плана за лечение, да не пропускате или спирате приема на назначените лекарства.
3. Обърнете внимание на начина на хранене – артритът е физическо предизвикателство за живот с хронична болка, чиито последици са повишена умора и изчерпване на енергията. Хранете се здравословно, за да дадете възможност на организма да възстанови енергията си. Намалете преработените храни и заложете на прясна храна, разнообразно меню, изобилие от плодове и зеленчуци, полезни мазнини и ядки.
4. Поддържайте здравословно тегло – наднорменото тегло натоварва ставите допълнително. Ако страдате от излишни килограми се замислете как да ги свалите.
5. Спортувайте редовно – много хора вярват, че физическите упражнения ще изострят техните симптоми на артрит. В действителност, леките упражнения предотвратяват сковаването на ставите, подсилват костите и мускулите. Физическите упражнения подобряват настроението и качеството на съня, а и позволяват по-лесно да се контролира теглото. Всяко движение е по-добро от никакво движение.
6. Осигурете си достатъчно сън и почивка – освен, че трябва да се движите, трябва и да почивате. Необходим е баланс между физическата активност, времето за почивка и осигуряване на необходимото количество сън.
7. Не се самосъжалявайте – ако хроничното заболяване, което са ви диагностицирали, ви е довело до момент на самосъжаление, не му позволявайте да се превърне в начин на живот, приемете го като вид предизвикателство, през което трябва да преминете.
8. Адаптирайте средата у дома и на работното място – организирайте предметите, така че да стигате по-лесно до тях, подменете столовете или матрака с такива, които имат по-добра ергономичност. Направете средата около вас достъпна и удобна.
9. Бъдете позитивни – открийте какво насърчава позитивността у вас. Позитивната нагласа за всеки човек може да бъде различна – хубава музика, вкусно ястие, интересен филм, разходка сред природата, някакво хоби и други. Правете неща, които свеждат стреса до минимум, избягвайте негативизма и грабете с пълни шепи от това, което ви прави щастливи.