Билки, понижаващи нивата на допамин

Допаминът е важен невротрансмитер, който насърчава продуктивността и затова го наричат “мотивационна молекула”. Този мозъчен химикал влияе директно върху центровете на удоволствието, повишава концентрацията и фокуса, подпомага доброто настроение и съня. Прекалено високите или ниски нива на допамин в организма могат да бъдат важен фактор за психичното здраве.
Проучванията показват, че хората, страдащи от шизофрения и маниакални депресии имат твърде високи нива на допамин. Счита се, че факторите на околната среда и генетичните фактори оказват най-голямо въздействие за отключване на шизофренията, но съвременните изследвания показват, че става дума и за дисбаланс в нивата на невротрансмитера допамин, и по-точно за предизвикано от високите му нива в организма нарушение на невронните връзки. Антипсихотичните лекарства (антипсихотици) или още невролептици, които се използват при тези психични разстройства, понижават нивата на допамин, като блокират допаминовите рецептори в мозъка, но имат много неприятни странични ефекти. Някои билки също могат да понижат нивата на допамин в организма.
-
МАСЛО ОТ НИГЕЛА САТИВА
За здрави клетки и имунна система
Лесичина (Corydalis cava)
Лесичина е растение от сем. Макови. Коренът на растението съдържа алкалоида булбокапнин, който според доклад, публикуван в Neuroscience Letters инхибира синтеза на допамин в мозъка, блокирайки ензима тирозин хидроксилаза, който е необходим за превръщането на L-тирозин в L-dopa – аминокиселина, която е прекурсор на допамина и други невротрансмитери.
Гравиола (Annona muricata)
Гравиола е тропическо дърво, което дава плод, наричан гравиола или гуанабана. Екстрактите от плодовете и листата на растението съдържат високи концентрации на химикал, наречен анонацин. В доклад на Journal of Neural Transmission от 2006 г. се съобщава, че анонацинът може да преминава кръвно-мозъчната бариера и да съдейства за намаляване на допаминовата активност.
Кора от магнолия (Magnolia officinalis)
Кората от магнолия се използва в Традиционната китайска медицина при храносмилателни проблеми, при високи нива на тревожност и депресия. Кората от магнолия съдържа алкалоида анонаин, който оказва влияние върху централната нервна система, като блокира синтеза на допамин в организма. Доклад в Journal of Ethnopharmacology от 2009 г. съобщава, че кората от магнолия има антагонистичен ефект върху допаминовия транспортер и един от допаминовите рецептори.
Канадско лунно семе (Menispermum canadens)
Това е дървесна катереща лоза, чиито плодове са отровни. Коренът на растението съдържа алкалоида даурицин, блокер на калциевите канали. Според изследване на Williams College, освобождаването на допамин се възпрепятства, когато калциевите канали са блокирани.