Тайната на теломерите за по-дълъг и здравословен живот
Теломерите са окончанията на хромозомите, които се характеризират с неспособността да се съединяват с други хромозоми или с техни фрагменти, които изпълняват защитна функция.
Всеки път, когато една клетка се дели, теломерите стават малко по-къси, докато достигнат дължина, при която клетката вече не може да се дели. След това клетката застарява или умира. Затова според съвременните проучвания, теломерите са основна причина за стареенето.
Установено е, че теломерите поддържат геномната стабилност, предотвратяват активирането на пътищата на увреждане на ДНК и регулират клетъчното стареене. Оказва се, че дължината на теломерите е в корелация с биологичната ни възраст и риска от развитие на различни заболявания. Това означава, че скъсяването на теломерите не се случва еднакво бързо при всички хора.
Скъсяването на дължината на теломерите може да се забави чрез стимулиране производството на теломераза – естествен ензим, противодействащ на съкращаването на теломерите.
Според проучванията, експресията на теломераза може да окаже значителен ефект срещу стареенето. Затова теломеразата е основна цел в генетични проучвания, чиято цел е да увеличат продължителността на човешкия живот. Специалистите днес смятат, че човешкият живот е възможно да достигне продължителност до 150 години.
Всъщност теломерите са били открити още през 30-те години на миналия век, а по-късно през 1973 г. Алексей Оловников открива, че те се съкращават с времето, тъй като не могат да се възпроизвеждат напълно всеки път при деленето на клетката и с течение на времето, и напредването на възрастта, теломерите стават по-кратки, и по-къси.
Реално, когато репликацията на ДНК и клетъчното делене се прекратят напълно, настъпва смъртта.
През 2009 година Елизабет Блекбърн, Карол Грейдър и Джак Шостак получават Нобелова награда за открития в областта на молекулярната биология за откритието на уникалната структура на теломерите и идентифицирането на теломеразата
Късите теломери представляват рисков фактор за много заболявания, като диабет тип 2, артеросклеротични лезии, коронарна болест на сърцето, сърдечна недостатъчност, ДНК увреждане, ракови заболявания, остеопороза и други.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Как дължината на теломера влияе върху стареенето?
Всяка клетка на човешкото тяло има ядро, в което са хромозомите, съдържащи нашите гени. Хромозомата се състои от така наречените две ‘’рамена’’, като всяко едно от тях съдържа една молекула ДНК, състояща се от низ от мъниста от единици, наречени основи. Типичната ДНК молекула е с дължина около 100 милиона основи. На самия връх на всяко рамо се намират теломерите.
В момента на зачеването, още в утробата, дължината на теломера е около 15 000 основи и веднага след това клетките започват да се делят и съответно теломерите започват да се съкращават. При намаляване на теломерите до около 5000 основи, човек реално започва да умира от старост.
Интересно е обяснението, публикувано в The Immortality Edge: “Теломерите поддържат нашите хромозоми непокътнати по начина, по който пластмасата държи краищата на връзките на обувките ни. Тъй като клетките се делят и репликират, теломерите се съкращават и когато станат твърде къси, клетките умират”.
Как нашия начин на живот може да повлияе на процеса на стареене?
Разбира се, че начинът на живот може да повлияе в положителна или отрицателна посока върху процеса на стареене.
Затлъстяването, начинът на хранене, липсата на физическа активност, тютюнопушенето, токсините от околната среда, стресът, предизвикват производството на свободни радикали, които могат да разцепят теломерите и по този начин да ускорят процеса на съкращаването им.
Освен това, проучванията показват, че съществува връзка между хроничния стрес и ускореното съкращаване на теломерите, особено при хора, неизвършващи активна физическа дейност.
В книгата на Грета Блекбърн “The Immortality Edge” се разглежда изключителната важност на упражненията с висока интензивност за предотвратяване скъсяването на теломерите.
Тази сфера е доста новаторска и завладяваща, защото е свързана с дълголетието и спиране на процеса на клетъчно стареене.
Днес голяма част от изследванията са насочени върху включването на ген, който произвежда ензима теломераза. Човешките репродуктивни клетки, които съдържат теломераза, не подлежат на същия процес на съкращаване на теломерите като другите клетки. В опитите си да разработят първото истинско средство против стареене специалистите правят проучвания с различни химикали и способността им да включват гена на теломеразата.
Не забравяйте, че към момента най-ефективното средство за дълголетие са упражненията с висока интензивност, като за правилно изпълнение, се смята постигане на максимално усилие за 20-30 секунди и последващо възстановяване за 90 секунди. След това цикълът се повтаря осем пъти. Препоръчително е да следите сърдечния си ритъм.
Освен в зала това може да се постигне и при ходене, или тичане на открито. Освен, че предотвратяват скъсяването на теломерите, упражненията с висока интензивност увеличават и естественото производство на човешкия хормон на растежа, който също играе ключова роля в процеса на стареене.
Друга интересна и ефективна стратегия за намаляване съкращаването на теломерите, е да се увеличат нивата на глутатион в организма. Глутатионът се произвежда в клетките от неговите предшественици аминокиселините глицин, глутамат и цистин, тоест не е съединение, което може да се приема директно. Включването на висококачествен суроватъчен протеин в хранителния режим е най-лесния и удобен начин.