Съвети и техники за подобряване на съня
Сънят е едно от най-важните неща за здравето на човек. От него зависи дали на сутринта ставаш бодър и готов да се впуснеш в приключението, наречено живот или се будиш кисел и намусен.
Експерти от Центъра за изучаване на съня във Франция посочват, че нарушенията могат да бъдат количествени и качествени. Количествените нарушения се свързват или с недоспиване, или с прекомерен сън. Под влошаване качеството на съня се има предвид неспокойствие, въртене, често събуждане и невъзможност за протичане на нормалните фази на съня.
Френските специалисти са на мнение, че количеството е индивидуално за всеки човек. При някои хора организмът се възстановява след шест часа сън, докато за други – за не по-малко от десет. Като общо правило обаче е мнението, че повечето хора са настроени за осемчасов сън, докато за подрастващите и тийнейджърите са нужни около осем и половина до девет часа.
Кое води до нарушаване на съня?
Алкохолът и напитките с богато съдържание на кофеин (особено следобед и вечер), вечерните физически натоварвания, липсата на режим, умствената натовареност преди лягане – всичко това се отразява негативно на пълноценния сън.
Пътуването също е съпътствано с проблеми в съня, особено при преминаването от една часова зона в друга.
Към списъка с фактори, влияещи отрицателно върху способността ни да се отпуснем напълно нощем, е прекаленето гледане на телевизия и продължителната работа на компютър, високата или ниската температура в стаята, а също и употребата на медикаменти срещу хипертония, астма и други, които имат такъв страничен ефект.
-
НОРМА СЛИЙП
Пълноценен сън
Първата и логична стъпка е да сте легнали удобно. След това да затворите очи. Започнете да прожектирате в главата си един “филм” за преживяванията си от деня. Само че отзад напред. Започвате с момента, в който сте легнали, продължавате към това как сте си измили зъбите преди това как сте гледали телевизия, приготвили сте вечеря или сте взели детето от детска градина. Идеята е да се върнете назад, виждайки всеки детайл от филма. Много е лесно, просто и най-вече ефективно.
- Изградете си режим за заспиване и събуждане, така че да привикнете тялото към конкретни часове
- Елиминирайте продуктите, съдържащи кофеин поне пет-шест часа преди лягане
- Избягвайте цигарите преди заспиване или по време на нощните събуждания
- Избягвайте алкохол и тежки храни преди лягане
- Избягвайте физическите натоварвания преди лягане
- Сведете до минимум шума и светлината
- Спете на умерена стайна температура