Какви рискове крие приемът на противозачатъчни хапчета
Оралните контрацептиви, популярни повече като противозачатъчни хапчета, са най-често използвания начин за предпазване от нежелана бременност. По последни данни само в САЩ около 11 милиона жени използват противозачатъчни хапчета за предпазване от нежелана бременност, а броят им надхвърля 100 милиона жени по целия свят. Съществуват стотици различни наименования на оралните контрацептиви, като повечето от тях попадат в една от двете категории: комбинирани противозачатъчни или противозачатъчни, съдържащи само прогестин.
Комбинираните противозачатъчни хапчета, както подсказва и наименованието им, съдържат повече от един вид женски хормони. Те съдържат синтетична форма на хормони, имитиращи ефекта на естрогена и прогестина, които оказват контрол върху раждаемостта, като предотвратяват овулацията. Противозачатъчните, съдържащи само прогестин не спират овулацията, имат друг механизъм на действие и обикновено се препоръчват на жени, които по медицински причини не трябва да приемат естроген.
Противозачатъчните хапчета поддържат постоянно високи нива на естроген в женското тяло, нещо, което нито е естествено, нито е много безопасно. Естественият месечен цикъл при жените се състои от покачващи и понижаващи се нива на естрогена и прогестерона. Противозачатъчните хапчета поддържат неестествено високи нивата на естрогена – толкова високи, че дори заблуждават организма да възприема тези високи нива като знак за бременност, за да се стопира овулацията, с цел предпазване от нежелана бременност.
Според Агенцията за контрол на храните и лекарствата е установено, че поддържането на постоянно високи нива на естроген в женския организъм, поради приемането на противозачатъчни хапчета води до:
– потенциално повишен риск от рак на гърдата
– потенциално увеличен риск от съсирване на кръвта, инфаркт и инсулт, като рискът е най-висок при жените с наднормено тегло
– главоболие, мигрена
– проблеми с жлъчния мехур и черния дроб, включително и доброкачествени тумори
– повишено кръвно налягане
– увеличаване на теглото
– промени в настроението, при които някои жени изпитват симптоми на тревожност или депресия
– гадене, спазми
– кървене или зацапване извън месечния цикъл
– повишена чувствителност на гърдите
Често жените приемат противозачатъчни хапчета не с цел предпазване от нежелана бременност, а за облекчаване симптомите, свързани с месечния цикъл, за да регулират или спрат временно менструалния цикъл, при хормонални дисбаланси и други. В много от тези случаи приемът на противозачатъчни таблетки може да задълбочи съществуващия хормонален проблем и да причини влошаване на симптомите му.
Д-р Каролин Дийн споделя, че често болезнените или нередовни месечни цикли се дължат на недостиг на прогестерон и излишък от естроген. В тези случаи противозачатъчните хапчета, съдържащи естроген, които са и най-често приеманите такива, всъщност усложняват проблема: “Цикълът на половите хормони регулира 150 телесни системи, всички от които са потиснати от хормоналните контрацептиви, а всички те са взаимносвързани с останалите системи на тялото (включително ендокринната, нервната и имунната). Следователно, хормоналните контрацептиви оказват влияние върху енергийните нива, паметта и концентрацията, моториката, нивата на адреналина и други”.
Какви рискове крие приемът на противозачатъчни хапчета?
Противозачатъчните хапчета могат да доведат до недостиг на хранителни вещества – за да може организмът да метаболизира противозачатъчните хапчета, черният дроб има нужда от допълнителни количества витамини от група В, витамин С, магнезий и цинк. Оралните контрацептиви могат да доведат до недостиг на цинк, магнезий, селен, витамин С, витамини от група В и фолиева киселина.
Противозачатъчните хапчета увреждат чревната флора – според специалистите поддържането на високи нива на естроген в организма, свързано с употребата на хормонални контрацептиви, води до намаляване на полезните бактерии в храносмилателната система и свръхрастеж на гъбички (Кандида). Дисбалансът в чревната флора може да причини храносмилателни проблеми, разстройства и алергии, гъбични и вагинални инфекции, чревни и автоимунни заболявания, артрит, синдром на хронична умора, кожни проблеми, акне, цистит и други.
Противозачатъчните хапчета водят до чести промени в настроението – категоричен отговор на въпроса дали приемът на противозачатъчни хапчета влошава настроението, увеличава нивата на безпокойство и причинява депресия няма. Резултатите от проведено в Дания проучване, включващо над 1 милион жени показва значително увеличение на процента на депресия сред жените, които употребяват хормонални контрацептиви спрямо тези в контролната група. Друго проучване обаче не открива такава връзка. Факт е, че голям процент от жените, приемащи противозачатъчни хапчета споделят, че през първите месеци от приема са имали чести промени в настроението. Причината за това се дължи на синтетичните хормони, които повлияват върху хормоналния баланс на тялото и нуждата от време на организма да се адаптира към новите условия. Освен това естрогенът в противозачатъчните в известна степен понижава нивата на серотонина – хормонът, който отговаря за приятните емоции.
Противозачатъчните хапчета увеличават риска от рак на гърдата – резултите от проучване показват, че хормоналната контрацепция увеличава риска от развитие на рак на гърдата с 20%. Проучване, проведено в САЩ неотдавна показва, че при жените, които са приемали противозачатъчни хапчета преди раждането на първото си дете, рискът от рак на гърдата е с 44% по-висок, отколкото при жените, които никога не са приемали такива.
Противозачатъчните хапчета повишават риска от образуване на кръвни съсиреци – синтетичните хормони в противозачатъчните хапчета увеличават риска от образуване на кръвни съсиреци. Те са свързани със значително повишаване на тромбообразуването – както тромбоза на дълбоките вени, така и белодробна емболия, предизвикани от увеличената съсирваемост на кръвта.