Препоръчителната дневна доза съдържа:
- Санго корали 1000,000 mg
- Калций 523,740 mg
- Фосфор 177,750 mg
- Бор 3,000 mg
- Витамин Д (холекалциферол) 0.006 mg
- Витамин К1 0.075 mg
Санго корали
Анализирането на питейната вода на град Нага (Окинава) показва високо съдържание на калций и магнезий в йонна форма. Според учените те помагат за неутрализацията на излишното закисление на организма, явяващо се в резултат на стрес, употреба на алкохол, газирани напитки, никотин, сол, захар, месо, млечни и рибни продукти. Коралите Санго по структура и химичен състав много приличат на човешките кости. Нашия организъм усвоява по-лесно витамините и микроелементите от органичен произход (т.е. тези, които се съдържат в организма на живите същества), а тези от изкуствен произход и минералите от неорганичен произход (утаечните скали) се усвояват трудно. Това е причината излишъкът на калций от неорганичен произход да доведе до образуване на камъни в бъбреците. Коралите Санго са добър източник на естествен калций, който има изключително положително влияние при заболяванията на опорно – двигателния апарат, стомашно–чревния тракт, кожни и сърдечно – съдови заболявания, артрит.
|
Калций
Калций е най-често срещаният минерал в човешкото тяло, като 99% е в костите и зъбите, където играе структурна роля. Недостигът му при децата води до рахит, а при възрастните – до омекване на костите и остеопороза (загуба на калций от костите и разреждане на плътността им, което е причина те да бъдат крехки и предразположени към счупване). Намаляването на калций в костите се наблюдава с годините при всички индивиди, като най-голяма е при жените по време на менопауза.
|
Фосфор
Фосфорът, както и калцият, влиза в състава на костната тъкан. Той е незаменим минерал в процеса на растеж, както и в поддържането на здрави кости и зъби. Нивата на фосфор и калций са тясно свързани помежду си и за поддържане на правилния химичен баланс, човек се нуждае от два пъти повече калций, отколкото фосфор. Фосфорът е вторият по значимост за здравето минерал след калция, поради своята роля за здравето на костите, зъбите и правилното функциониране на мозъка, сърцето и бъбреците. Фосфорът помага за облекчаване сиптомите на остеопороза, поддържа венците в добро здраве, спомага за възстановяване на зъбния емайл и влияе на мускулната и умствената дейност.
|
Бор
Борът е елемент, който се съдържа в костната тъкан и подпомага метаболизма на минералите калций, магнезий, фосфор и витамин D. Една от основните функции на бора е свързана с доброто здраве на ставите и костите. Този минерал допринася за възстановяване и укрепване на ставите, увеличава костната плътност, спомага за запазване здравината на костите и намалява риска от травми, артрит, остеоартрит и остеопороза. Освен, че увеличава костната плътност, борът подпомага усвояването на част от аминокиселините като фенилаланин, тирозин и триптофан, повишава нивата на естрогена при жените и на тестостерона при мъжете, заздравява зъбния емайл и стимулира мозъчните функции.
|
Витамин Д (холекалциферол)
Холекалциферолът (или кратко Калциол), витамин D3 е физиологично проявяващият се във всички нерастителни еукариоти и съответно и при хората витамин D. В храните той се намира предимно в рибата или се прибавя в храните като хранителна добавка. В тялото той поема функцията на прекурсор и през междинен етап се превръща в калцитриол. Витамин D играе важна роля в регулирането на калциевите нива в кръвта и костната структура. Дефицит на витамин D води средносрочно до детски рахит, а при възрастните - до остеомалация/остеопороза. От 90-те години на миналия век е доказано, че витамин D има функции в различни други тъкани, които обхващат клетъчната диференциация, инхибиране на клетъчната пролиферация, апоптоза (клетъчна смърт), имунната модулация и контрол на други системи. Недостигът на витамин D според резултати от досегашни изследвания представлява рисков фактор за автоимунни заболявания, като множествена склероза, болест на Крон, захарен диабет тип 1), инфекциозни заболявания, високо кръвно налягане, сърдечно-съдови заболявания, метаболитен синдром, мускулна слабост, деменция, болестта на Паркинсон и нарушения на ефективната работа на мозъка. Витамин D действа като защита по отношение на различни видове рак, като например рак на гърдата, левкемия, рак на бъбреците, рак на яйчниците и рак на панкреаса. В допълнение витамин D може да намали броя на паданията при хора над 65 години. Приемането на 700-1000 IЕ намалява риска от падане на с 19%.
|
Витамин К1
Витамин К е от ключова важност за съсирването на кръвта, ограничава кръвотечението и предотвратява прекомерно кървене. Случаите на дефицит на витамин К са сравнително редки при възрастните, но доста често срещани при кърмачета и деца. Стандартно тялото се снабдява достатъчно с витамин К с разнообразен режим на хранене. Допълнителен прием на витамин К се препоръчва при бременни, кърмачки, спортисти, хора с проблеми с усвояването, с анемия, при злоупотреба с алкохол и други. Витамин К1 е предпочитаната форма на витамин К, тъй като не е токсичен, действа по-бързо и е по-силен. Витамин К1 също така помага за нормализиране нивата на кръвната захар.
|
Все още няма отзиви.