Ноктите са отражение нашето здраве
Чували сте фразата, че „очите са прозорец към човешката душа“ , но знаете ли, че ноктите са врати към човешкото тяло. Ноктите са сред най-пострадалите в случай че не се грижим достатъчно за тялото си. Важно е да се проумее, че те са много повече от козметичен ангажимент. Те са показател за наличието на нежелани процеси, симптоми или други проблеми в организма. Формата на ноктите зависи до голяма степен от гените, но всички хора споделят общи характеристики. Ноктите в нормално здраво състояние трябва да имат розовеещ цвят заради тънките венички, преминаващи под тях, да бъдат гладки и нечупливи. Когато забележим петънца, грапавини или други особености по нокътя, значи е време да им дадем право на глас. Със сигурност ще ни кажат нещо, което е важно да знаем.
Вижте седемте най-чести проблеми при ноктите и как да се справим с тях.
- Меки нокти, които се извиват нагоре
Причината е недостиг на желязо.
Решението – направете си тест и ако стойностите на желязо действително са ниски, лекарят ще ви препоръча да взимате 325 мг дневно.
- Бели петънца
Причината може да е в някакво нараняване или в дефицит на цинк.
Решението: Според известната диетоложка и писателка Лиза Пети в такива случаи трябва да се взима по 50 мг цинк на ден. Добър източник на цинк са крушите, тиквеното семе, червеното месо и сусамовите семена.
- Сцепени или чупливи нокти
Възможната причина е недостиг на биотин, витамин от група В. А също и недостатъчна влажност.
Решението: Повечето хора с такъв проблем се радват на добри резултати, след като взимат известно време добавка под формата на биотин. Все пак резулатите не са от най-бързите – нужни са няколко месеца. Освен това биотин не трябва да се взима от бременни жени или кърмещи майки, освен ако не им е предписано от лекър. Желатинът и колоидните минерали също помагат, но не са толкова ефективно, колкото биотин.
-
БИОТИН
За нежна кожа, красива коса и здрави нокти
-
МАСЛО ОТ НИГЕЛА САТИВА
За здрави клетки и имунна система
- Жълти нокти
Причината е в недостиг на витамин Е. Възможно е също така да не позволявате на ноктите да дишат свободно поради често лакиране.
Решението: В този случай добавките от витамин Е са най-бързият начин да се справите с нежелания цвят. Хубаво е също така да добавите към менюто си масло от пшеничен зародиш, лешници, фъстъци, сладък картоф, бадеми. Те са добър източник на витамин Е.
- Хоризонтални вдлъбнатини и издатини
Вдлъбнатините може да са белег при невъзстановено физическо състояние, например след прекарана травма или операция, при висока треска, хранителни недостатъци, псориазис. Различни проблеми се отразяват върху способността на ноктите да растат. Нащърбяванията често са резултат от някакво нараняване на нокътя или при скубене на кожички около него.
Решението: Тук козметиците препоръчват да се снабдите с повече протеини и витамин А, с който да позволите по-доброто усвояване на протеините.
- Вертикални грапавини
Докато хоризонталните показват недостиг на витамини и минерали, вертикалните са безобидни.
Решението: За да загладите нокътя използвайте бадемово масло, за да “лакирате” ноктите си. Не използвайте лак за нокти твърде често (повече от 3-4 пъти на седмица), за да не отсраните тънкия защитен слой на ноктите.
- Гъбички
Гъбичките са резултат от постоянното излагане на кожата на нокътя на влага и горещина. Това позволява развитието на микроорганизми в тях. Гъбичките често са съпроводени от нарушаване на здравата структура на ноктите, чупят се лесно, придобиват нездрав вид.
Решението: За 15 минути на ден киснете ноктите си в антибактериално масло от чаено дърво. Правете го, докато не премахнете гъбичките. Много полезна е билката смирна, тя представлява растителна смола, широко използвана в Близкия Изток.