Медитацията ни лекува на много нива
Без значение каква е възрастта, здравето или религията ви, редовната медитация може да е от ползва в различни аспекти. Все повече лекари свободно препоръчват тази древна практика като мощно средство за укрепване на емоционалното, психическо и физическо здраве. Дори само 10 минути на ден действат благотворно и имат оздравителен ефект върху целия организъм, стига да им се отдадем напълно.
Как помага медитацията?
В краищата на ДНК молекулите, наречени хромозоми, се намират участъци, наречени теломери. Тези връхчета предпазват хромозомите от увреждане, породено от стареенето, лошото здраве и влиянието на околната среда. Известно е на учените, че теломерите се скъсяват с процеса на стареене, а също и при продължителен стрес. Оказва се обаче, че износването им може да се забави посредством активирането на ензим, наречен теломераза, който възстановява краищата на теломерите и ги предпазва. Редовната медитация увеличава действието на теломеразата с повече от 30 %.
Редица изследвания показват, че редовната медитация може да снижи хроничните възпаления. В това има логика предвид факта, че една от основните причини за поява на възпления в организма е освобождаването на кортизол, което се случва под влияние на стрес. След като медитацията понижава стреса, тя облекчава и възпалителните процеси, но освен това анализите сочат, че тя потиска експресията на гените, свързани с възпалителните процеси.
Изследванията на пациенти с рак и хора с влошен имунитет показват, че медитацията помага за възстановяването на здравословната имунна фунцкия, както и на антиоксидантното действие на организма.
Медитацията понижава кръвното налягане и регулира пулса. Обелкчаващите стреса ползи от медитацията укрепват здравето на сърцето и понижават с до 48 % риска от инсулт.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
GOOD-BETTER-BEST
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
MENTAL HEALTH
При панически атаки и тревожност
-
МАСЛО ОТ КРИЛ
Богат източник на Омега-3
Изследванията с магнитен резонанс показват, че медитацията действа върху онези части от мозъка, свързани с обработването на болката. При тестовете се вижда ясна закономерност, че хората, които медитират понижават интензивността на болката при дадени заболявания.
Медитацията усилва мощта на мозъка в много аспекти. Заздравява връзките между невроните, с което се засилва паметта и концентрацията, премахва депресията и влияе на участъците от мозъка, свързани със съпричастието, емоционалността и емпатията. Резултатът е придобиването на повече яснота, спокойствие и уравновесеност в живота.
Идеята на медитацията не е да потиснете мислите си, нито да бягате от тях, а просто да наблюдавате как идват и си отиват като облаци. Звучи лесно, но всъщност това е най-трудната част, защото природата на ума е непостоянна, изменчива и най-вече активна. Мозъкът е устроен за непрестенно сменяне на мисли и чувства, лашкащи се между привързаност и ненавист – онова, което искаме и онова, от което се страхуваме. Затова и когато затворите очи, ще изскачат именно такива образи. Практикуването на медитация е въпрос на тренировка на ума и намаляване на онези френетични модели на мислене, така да можем наистина да се отпускаме и да презареждаме нервната си ситема. С натрупването на опит разстоянието между мислите ни ще се увеличава и подхранването на вътрешното спокойствие ще се улесни.
Стъпки:
- Седнете удобно с изправен гръб
- Поставете малък предмет на земята, може камъче
- Фокусирайте погледа си върху предмета
- Следете дишането и издишането си
- Всеки път, когато се усетите, че мислите за нещо друго, върнете се обратно на мисълта за вдишването и издишването. То трябва да е бавно и дълбоко.
- С времето, когато се чувствате комфортно, опитайте да медитирате без помощта на предмет, със затворени очи