Как да се справим с бронхита?
Бронхитът представлява възпаление на бронхиалните тръби, тръбите, които пренасят въздух към белите дробове. При това бронхит обикновено се появяват упорита кашлица, болки в гърдите, хрипове, а често и затруднения в дишането.
Признаци и симптоми
Основният симптом на острия бронхит е постоянната кашлица, която продължава до излекуването на бронхите и може да продължи до 1 месец, дори и повече.
Бронхитът обикновено се развива след настинка или грип, следователно човек може да има и типичните за тези състояния придружаващи симптоми:
- Възпалено гърло
- Умора
- Хрема
- Болки в тялото
- Повръщане
- Диария
- Температура
Симптомите на острия бронхит могат да включват и хрипове, стягане или болка в областта на гърдите, дори задух.
Съществуват два типа бронхит – остър и хроничен. По-често срещан е острият бронхит, който е причинен от инфекция и е с продължителност до 10 дни. Кашлицата обаче може да продължи няколко седмици след като инфекцията се излекува.
Хроничният бронхит е продължително и сериозно състояние, което е свързано с намаляване на белодробната функция. Хората с хроничен бронхит страдат от продължителна кашлица със слуз. Една от основните причини за появата на хроничен бронхит е тютюнопушенето.
Причини
Изследванията показват, че 85-95% от случаите на остър бронхит са причинени от вируси, като най-честите са риновирус, аденовирус, грип А, грип В и парагрип.
Когато причината за бронхит е бактерия, то обикновено, е при хора с придружаващи заболявания. И в двата случая, организмът се опитва да се справи с бактериите и в резултат на това бронхиалните тръби набъбват и се отделя повече слуз, което от своя страна пък, води до затруднения с дишането.
Хората с по-слаба имунна система, като възрастните, кърмачета и малки деца, са изложени на по-висок риск от развитие на остър бронхит, отколкото хората в останалите възрастови групи. Хроничният бронхит се среща по-често при хора на възраст над 45 години, но може да се развие във всяка възраст.
Жените също попадат в по-рисковата група за развитие на хроничен бронхит, всъщност рискът при тях, е два пъти по-висок.
Освен конвенционалното, медикаментозно лечение, съществуват и естествени средства за лечение на бронхит:
Промени в начина на живот – винаги при наличие на инфекция в организма, независимо дали е вирусна или бактериална, е важно да се наблегне на консумацията на противовъзпалителни храни и такива, богати на пробиотици, защото те укрепват имунната система и доставят на организма т.нар. “добри” бактерии, което е изключително важно, особено при антибиотично лечение.
Пиенето на големи количества вода през деня ще благоприятства разреждането на слузта в бронхите, което от своя страна ще намали кашлицата и ще улесни дишането.
Използването на овлажнител за въздух в помещенията също помага за разреждане на слузта, облекчава хриповете и подобрява дишането.
Използването на дихателната техника, наречена дишане със стиснати устни също е от полза при бронхит.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Хранителни добавки
- N-ацетилцистеин (NAC) – той спомага за намаляване на тежестта и честотата на пристъпите на кашлица, подобрява общата белодробна функция чрез повишаване нивата на глутатион и намаляване на бронхиалната слуз. Проучванията показват, че доза от 1200 милиграма на ден, може да се използва за предотвратяване на усложнения при хора с хроничен бронхит, а при липса на обструкция на дихателните пътища, е достатъчен прием на 600 милиграма дневно.
- Ехинацея – притежава мощни имуностимулиращи и антивирусни свойства. Изследванията показват, че има способността да се бори с обикновена настинка. Ехинацеята намалява възможността от настинка с 58%, като същевременно спомага и за намаляване на симптомите, като болки в гърлото и главоболие.
- Витамин С – витамин С помага за укрепването на имунната система, намалява тежестта и продължителността на настинките, и други дихателни проблеми, причинени от вируси. За предпазване от обикновена настинка в студените месеци, е препоръчително да се приемат 1000 милиграма дневно витамин С. При първи симптоми на настинка, с които често започва и бронхитът, се препоръчват 4000 милиграма дневно витамин С. Консумирането на храни, богати на витамин С също е препоръчително. Такива са портокали, киви, ягоди, грейпфрути, чушки, гуава и броколи.
- Астрагал – коренът от астрагал спомага за укрепване на белите дробове и увеличава способността на организма да се бори с инфекциите, обаче не се препоръчва при наличие на висока температура.
- Женшен – тази билка помага за подобряване на белодробната функция, поради което често се използва за лечение на респираторни заболявания. Женшенът намалява белодробните бактерии и лекува хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), като същевременно намалява възпалението и укрепва имунната система.
Етерични масла
- Масло от мента – ментовото масло има антимикробни свойства, дава усещане за охлаждане, прочиства дихателните пътища и оказва успокояващ ефект върху цялото тяло. За облекчаване симптомите на бронхит се препоръчва да се вдиша ментовото масло, директно от бутилката. Това ще помогне за отпушване на синусите и ще облекчи болките в гърлото. Освен това може да се приложи и като топъл компрес върху гърдите, като се накапят 2-3 капки от него.
- Евкалиптово масло – основната съставка в евкалипта, цинеол, намалява обострянията и задуха, като същевременно подобрява и белодробната функция. Изследванията показват, че цинеолът редуцира възпалителните процеси в дихателните пътища. Парната баня с евкалиптово масло е подходящ вариант – сложете в купа с вряща вода 10 капки евкалиптово масло, след което поставете кърпа над главата, и вдишвайте дълбоко за 5-10 минути. Друг вариант е директно да втриете 2-3 капки от маслото заедно със същото количество кокосово масло върху гърдите.
- Масло от риган – действа като естествен антибактериален агент и поддържа здравето на бронхите. Служи като естествен антибиотик, намалява възпалението и облекчава симптомите на бронхит. Маслото от риган може да се приема като естествен антибиотик, като се приемат вътрешно 1-2 капки от него, смесени със същото количество кокосово масло, за период не повече от две седмици.