Интересно – бирата може да бъде полезна
Бирата или пивото, е най-старата и най-консумирана алкохолна напитка в света, и трета по популярност сред всички напитки, след водата и чая, изпреварваща дори кафето.
Знаете ли обаче, че освен освежаваща, бирата може да бъде и полезна, когато се консумира в умерени количества? Полезна далеч не означава, че тази алкохолна напитка може да се консумира в неограничени количества. Една бира на ден може да е добре за здравето, но повече от една е добре само за биреното коремче! Какви ползи може да има умерената консумация на пенливата течност?
Отразява се добре на кожата
Полифенолите в бирата възпрепятстват преждевременното стареене и спомагат за изглаждане на бръчките, а японската пивоварна Suntory пуска на пазара през 2015 г. бира, съдържаща 2 грама колаген в кен. От пивоварната твърдят, че пиенето на колаген – естествен протеин, който придава еластичност на кожата и намалява бръчките, ще помогне да изглеждаме по-млади. При инжектиране колагенът действително изглажда бръчките и намалява признаците на стареене, но няма научни доказателства, че пиенето му би имало подобен ефект, защото колагенът е протеин, който храносмилателната система ще разруши преди да има шанс да стигне до кожата. Така, че бирата с колаген може и да не е изворът на младостта, но съдържащите се в нея полифеноли са естествени антиоксиданти, които действително забавят процеса на стареене.
Лекува настинки и се бори с възпалението
Хмелът е този, който допринася за по-изразения и горчив вкус на бирата. Женските съцветия на растението са богати на горчиви киселини, които въздействат благоприятно на здравето. Според японски учени, хумолонът – вид горчива киселина, съдържаща се в хмела, може да се използва, както за предотвратяване, така и за лечение на вирусни респираторни инфекции. Хмелът понижава високата температура, облекчава възпалението и намалява болката при артрит.
Подобрява храносмилането
Горчивите киселини в бирата подобряват храносмилането. Резултатите от изследване върху 5 вида немска и австрийска бира установяват, че консумацията на бира предизвиква повишено отделяне на стомашна киселина. Стомашната киселина е от ключово значение за доброто храносмилане, но и контролира растежа на опасни чревни бактерии.
Може да предотврати някои ракови заболявания
Изследвания установяват, че съединенията луполон и ксантохумол, съдържащи се в бирата предотвратяват увреждането на ДНК и намаляват значително анормалния клетъчен растеж при лабораторни животни. Австрийски изследователи смятат, че ксантохумолът може да се окаже успешен в борбата с раковите заболявания. Ефективността на ксантохумола се наблюдава в относително ниски дози, еквивалентни на тези, които хората биха получили при умерена консумация на бира.
Укрепва здравината на костите
Бирата е чудесен източник на силиций, който според медицинските изследвания е важен елемент за изграждането и поддържането на здрави кости. Силицият притежава терапевтичен потенциал при лечението на остеопороза. В бирата силицият се съдържа под формата на ортосилициева киселина, която е изключително лесна за усвояване от организма. Най-богати на полезната съставка са бирите, приготвени от ечемик и хмел, а пшеничните бири съдържат по-малко количество силиций.
Полезна е за сърцето
Умерената консумация на бира намалява риска от сърдечни заболявания с 25%. Консумацията на халба бира дневно, не повече, подобрява притока на кръв към сърцето, предпазва артериите от запушване и оздравява сърдечно-съдовата система.
Бирата намалява зъбната плака
Изследователи от Обединеното кралство са изследвали ефектите на няколко екстракта от растителен произход върху бактериите, които образуват зъбната плака и могат да доведат до заболявания на венците и загуба на зъби. Изследването е публикувано през 2012 година в Journal of Biomedicine and Biotechnology и показва, че дори най-слабият екстракт от бира блокира активността на тези бактерии. Биреният екстракт се оказва по-ефективен в намаляването на зъбната плака от всички други изследвани екстракти като черен чай, малина и други.
Предпазва мозъчните клетки
Ксантохумолът в бирата е силен антиоксидант и според проучване на китайски учени от 2015 година, той предпазва мозъчните клетки от окислителни увреждания. В лабораторни условия ксантохумолът и други съединения, които се съдържат в бирата показват, че подкрепят растежа и развитието на невроните по естествен път, което би могло да забави развитието на невродегенеративни заболявания.
-
КУДЗУ КРИЗАНТЕЛУМ
Помага срещу алкохолно привикване и при махмурлук
Бирата е полезна за бъбреците
Проучванията показват, че бирата е полезна за бъбреците. Редовната консумация на бира в умерени количества – една или две дневно, намалява значително риска от образуване на камъни в бъбреците с до 60%.
Освен с количеството, трябва да се внимава и със съдържанието на бирата – за предпочитане е консумация на прясна и непастьоризирана бира, без консерванти. Все пак всичко с мярка, въпреки ползите – с бирата не бива да се прекалява!