Древни емоционални техники за душевен мир
Придобиването на навици, които ни помагат да се справим с емоциите си, не означава, че никога не трябва да се чувстваме зле или да игнорираме тъгата, болката или страха. Точно обратното.
Естествено е на моменти да не се чувстваме добре – ежедневно изпитваме различни отрицателни емоции. Ключът е да разпознаем онези, които ни се отразяват най-зле и да се изправим пред тях, тъй като колкото по-дълго се оставим на тях, толкова по-токсични стават. Има множество тествани от времето техники, насочени към ума и тялото, които могат да ни помогнат да се справим с чувствата си.
За тях рецепта не ни трябва, не струват нищо, не са рискови и можем да ги практикуваме веднага. Те ни помагат да осъзнаем кога изпадаме в депресия, както и инструментите, които са ни нужни да възстановим емоционалното си равновесие.
- Медитация
Това е наистина древна практика, която датира отпреди 6000 години. Тя е оцеляла през вековете и е изключително популярна днес поради една причина: има силата да променя структурата на мозъка ни и го тренира не само да стане по-осъзнат за това, което се случва в настоящето, но ни прави по-издръжливи и по-спокойни.
В същината си медитацията включва идеята да оставим мислите си и да се концентираме върху едно нещо, например дъха си или дума. Ако отклоним вниманието си трябва да го отчетем, след което без осъждане да се върнем към дъха си. Практикуването на тази проста медитация ще ни помогне по-умело да се справим се емоциите си.
Тя помага и да разберем нещо много важно. Ние не сме нашите емоции – това са преходни чувства, които идват и отминават като облаци в небето. Тази проста, но дълбока идея ни помага да разхлабим хватката на токсичните емоции. Малко по-различна версия на тази практика, известна като медитация за любяща доброта, която е описана в Библията и се корени в будизма и юдаизма, отива дори по-далеч като активно премества фокуса от страха, тревожността, раздразнението или страха към любовта, съчувствието и състраданието. Тя не само ни предпазва от токсичните емоции, но и ни помага да сме по-добри партньори, родители, приятели и колеги. Изследване сочи, че медитация върху състрадание и доброта е свързано с по-позитивно социално поведение. Дори пет минути на ден могат да ни изпълнят с усещане за спокойствие и помагат да сме по-свързани с хората, които обичаме.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
- Духовен триатлон
Духовният триатлон може да започне с десет минути практикуване на благодарност: запишете или си помислете за нещата, за които сте благодарни. Това ни помага да осъзнаем хубавите неща в живота си и да се фокусираме по-малко върху отрицателните емоции. Това може да подобри и физическото и психическото здраве, да подпомогне щастието и удовлетвореното от живота, да ни предпази от материализъм и бърнаут.
Следват десет минути четене на духовни текстове от Библията или друга свещена книга. Черпенето на древна мъдрост може да ни помогне и напътства. Всеки текст, който ни кара да се замислим и да дадем на живота си цел и дълбочина работи.
И накрая десет минути молитва – това помага да намерим мир без значение какво се случва в живота ви.
Разходка сред природата също помага – изберете вашето нещо, което ви избавя от стреса.
- Утвърждения
Практиката с ежедневните утвърждения продължава да се използва, тъй като е ефективен начин да укрепим положителния образ за себе си, а това има редица положителни ефекти.
Според проучвания себеутвържденията помагат да структурираме информацията и да се фокусираме върху голямата картина. Други изследвания сочат, че себеутвържденията възстановяват усещането ни за компетентност ако по някакъв начин то е било разклатено.
- Проявявайте доброта
Както казва Лао Дзъ: „Добротата, изразена в думи създава увереност. Добротата в мисли създава дълбочина. Добротата като даване създава любов.“
Това, което знаем е, че добротата подхранва щастието и оптимизма, подсилва самочувствието, подкрепя имунната система, подобрява сърдечното здраве. Проучване сочи, че извършването на добри дела в продължение на седем дни увеличава щастието на участниците – и колкото повече добри дела извършват, толкова по-щастливи са.
Не е нужно добротата да струва скъп, да отнема много време или да е твърде ангажираща. Може просто да задържите вратата на някого, да направите комплимент на непознат, да съберете боклука в квартала, да платите кафето на някого, да окосите на съседа, да напишете писмо на приятел и да изразите благодарността си за това колко положително са повлияли живота ви.
Доброто е заразно. Ако сте просто свидетел на акт на доброта това може да ви ощастливи – и да ви вдъхнови и вие да направите нещо за себе си.