Връзката между амплитудите в дневните температури и икономическия растеж
Икономическият растеж е по-нисък в райони, където се наблюдават по-големи амплитуди в дневните температури. Този факт разкрива нов аспект на климатичните промени и дава тласък на зелените инвестиции, както и на промяна в данъците върху изкопаемите горива.
Колебанията в годишните температури също вредят на икономиката, в частност на селското стопанство, но ефектът от дневните разлики в температурите досега е слабо изучен. Влиянието им обаче е значително, сочи проучване на съвместен немско-американски екип, който анализира дневните температури и икономически данни събрани от 76 страни за периода 1979 и 2018 г.
В световен мащаб учените установяват, че всеки 1 допълнителен градус в промяната на дневните температури се свързва с намаляването на регионалния икономически ръст с най-малко 5% за всяка дадена година. Това е голяма промяна дори на регионално ниво, където годишните ставки могат да се променят с 16 процента всяка година.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Екипът установява, че на субнационални нива икономическите щети от промените в дневните температури са приблизително еднакви, както в страните с ниски приходи така и в тези с по-високи.
Учените очакват все по-затоплящата се планета да има все по-екстремно време и изследват дали промяната в климата ще доведе също така и до по-големи амплитуди при дневните температури. Максимилиан Коц от Потсдамския универстиет смята, че въз основа на изводите на екипа властите трябва да имат предвид повече неща когато изчисляват как климатичните промени се отразяват на икономиката.
Така вероятно ще се използват по-широко варианти като електрически автомобили, водород и други алтернативни форми на гориво. „Това може да се отрази и на налагането на данъци върху твръдите горива в бъдеще“ казва Коц.
Основният недостатък на това проучване е, че отсъстват много африкански страни поради липсата на данни, което прави световната картина непълна.