Консервирани лимони за по-добра чревна флора
Микроорганизмите в нашето тяло са десет пъти повече от клетките в тялото ни и ако ги претеглим на кантара, общото им тегло би се равнявало на 5 кг, горе-долу колкото това на мозъка. Едни от най-важните бактерии за здравето ни са тези, намиращи се в червата, защото изпълняват жизненоважни функции в тялото:
- Смилат храната за по-лесното й усвояване от организма
- Имат защитна функция, като предпазват от вируси и паразити
- Помагат на тялото да разпознава врага от приятеля
- Комуникират постоянно с мозъка чрез имунната система и нервотрансмитерите
Затова ако имате някакви проблеми с червата и се нуждате от храни, които са подходящи за пречистване, трябва да се ориентирате към такива, които съдържат пробиотици. Като цяло това са неща от киселата гама – кисело зеле, кисело мляко, ферментирали зеленчуци, ферментирало масло, хляб с квас, ферментирала боза.
Тук обаче ви предлагаме нещо особено ефикасно и подходящо за всякакви случаи и ястия – консервирани (ферментирали) лимони. Обикновено лимоните се слагат нарязани на четвъртинки. Има вариант да редувате резени лимон и портокал. Те се поръсват със сол, накисват в лимонов сок и се слагат в буркан. Към тях може да се добавят различни подправки като кардамон, кориандър, дафинов лист и карамфил.
Вкусът и ароматът им е много силен. Когато консервирате лимони, всяка част от тях е ядлива, включително кората. Може да ги нарежете на ситно и да ги прибавяте към всякакви ястия, дори в смутита. Комбинират се добре с маслини, месо, ориз, риба.
-
EASYGO
Против стрес, физическо и умствено натоварване
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
-
ХАЙФЛЕКС ШИПКА
При костно-ставни проблеми
Рецепта:
Необходими са следните продукти:
- 4-6 лимона
- 1 с.л. морска сол на лимон (ако лимоните са малки, нека и солта е по-малко)
- 1 с.л зехтин
- Стъклен буркан
- Малка чашка тип „шот”
- Тензух и гумено ластиче
Инструкции:
- Използвайте органчни лимони. Измийте ги и ги подсушете добре. Нарежете ги на тънки кръгчета или четвъртини
- На дъното на стъклен буркан сложете няколко щипки сол и наредете много плътно лимоните. Може да пробиете четвъртините и да ги поръсите, така че солта да проникне вътре в тях.
- Когато бурканчето започне да се пълни, натъпчете с пръсти останалото количество лимони, така че да пуснат сока си. Друга вариант е да поставите чашка в буркана, за да натиснете лимоните. От натъпкването лимоните ще пуснат от сока си, но ако има празнини, долейте още лимонов сок. Трябва да са потопени в сок.
- Добавете отгоре една супена лъжица зехтин и още малко сол.
- Покрийте буркана с тензух и го съхранявайте на хладно и тъмно място за 3 седмици. В аюрведа се смята, че колкото повече трае консервирането на лимоните, толкова по-богати на качества стават те.
- След 3 седмици махнете тензуха и сложете капачката на буркана. Оставете го в хладилника за 8 часа, за да спрете процеса на ферментация.
- Съхранявайте в хладнилник