Според новаторско проучване, паник атаките са свързани с хранителни дефицити
Тревожността се е превърнала в неизбежен и редовен спътник в напрегнатото ни ежедневие. Тя представлява нормална емоция и естествена реакция на организма, чиято цел е защита. Интензивната и проявяваща се за дълъг период от време тревожност обаче представлява емоционално, тревожно разстройство, което може да повлияе върху качеството на живот и отношенията между хората.
Установено е, че тревожните разстройства засягат между 5 и 7 процента от населението в световен мащаб.
Типичните симптоми на тревожните разстройства включват страх, безпокойство, вътрешна напрегнатост, раздразнителност, лоша концентрация, както и физически симптоми, като изпотяване, сърцебиене, сухота в устата, напрегнатост на мускулите и други.
В най-тежката си форма тези тревожни разстройства се проявяват с появата на внезапни, повтарящи се пристъпи на силна тревожност и хипервентилиране, наречени панически или паник атаки.
Паник атаката е внезапен пристъп на тревога и силен страх, чиито симптоми включват: задух, липса на въздух или хипервентилация, болки и тежест в гърдите, аритмия, учестен пулс, гадене, изпотяване, топли и студени вълни, чувство за липса на контрол и други
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Категоричен отговор на въпроса какво провокира или причинява паник атаките няма. Една от основните причини, която специалистите изследват освен повишената тревожност, е химически дисбаланс в организма, предизвикан от недостиг на серотонин.
Серотонинът е невротрансмитер, наричан още ”хормон на щастието”. Той има важна роля за регулиране на чувството за щастие и благополучие, така че недостигът му лесно може да доведе до повишени нива на тревожност. Серотонинът се синтезира от аминокиселината триптофан. За преобразуването на триптофана в серотонин са необходими желязо и витамин В6, следователно липсата им в организма би довела до ниски нива на серотонина и повишена тревожност.
Проучване на японски специалисти изследва и открива връзка между психичното здраве и хранителните дефицити в човешкия организъм. Проучването установява връзка между пристъпите на паник атаки, хипервентилирането и нивата на желязо, и витамин В6 в кръвта.
Японските учени наблюдавали нивата на желязо и витамин В6 при пациенти, посещавали спешното отделение, поради тежка паническа атака и предизвикана от нея хипервентилация. Сравнявайки резултатите с контролната група – пациенти с нормални нива на двете вещества, учените установяват, че нивата, както на желязото, така и на витамин В6, са значително по-ниски в групата, имала нужда от спешна помощ, отколкото в контролната група.
Това проучване установява още една евентуална причина за появата на паник атаки, която досега науката не е разглеждала.
Японските учени споделят, че са необходими още проучвания, анализиращи връзката между паник атаките, хипервентилацията и нивата на желязо, и витамин В6 в организма.