Здравословните ползи от консумацията на целина
Целината (Apium graveolens) е зеленчук, богат на антиоксиданти, ензими, фибри, витамини и минерали.
В миналото тя се е използвала като естествено, спомагащо прочистването и предотвратяващо заболявания средство.
Най-често се консумират стръковете на целината, но зелените листа и семената също са годни за консумация, и са изключително полезни. Листата например могат да се използват в кулинарията, а семената имат силен противовъзпалителен ефект и други ползи за здравето.
Целината е нискокалорична, съдържа около 95% вода. В 100 грама целина се съдържат:
- 16,2 калории
- 40, 4 мг калций
- 3,5 грама въглехидрати
- 0,7 грама протеин
- 0,2 грама мазнини
- 1,6 грама фибри
- 29,6 мкг витамин К
- 453 IU витамин А
- 36,5 мкг витамин В9
- 263 мг калий
- 3,1 мг витамин С
- 0,1 мг манган
- 0,1 мг витамин В6
- 0,1 мг витамин В2
- 11,1 мг магнезий
Поради високото съдържание на вода, консумацията на целина предотвратява симптомите на дехидратация и действа като естествен диуретик.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Основни здравословни ползи от консумацията на целина:
Спомага за понижаване на високия холестерол и кръвната захар – целината съдържа съединението 3-n-бутилфталид (BuPh), което има липидопонижаващо действие и спомага за намаляване нивата на холестерола.
Освен това е установено, че екстракта от целина спомага за значително намаляване на плазмените нива на глюкозата при възрастни хора в преддиабетно състояние.
Противовъзпалително действие – антиоксидантите и полизахаридите, които се съдържат в целината имат противовъзпалително действие. Това прави целината полезна при широк спектър от заболявания, като артрит, подагра, бъбречни и чернодробни инфекции, кожни възпаления, синдром на раздразненото черво и др.
Помага при хипертония – целината съдържа съединения, които спомагат за намаляване на кръвното налягане, защото оказват релаксиращо действие върху гладката мускулатура, подобряват потока на калций и калий вътре, и извън клетките.
Предотвратява и намалява възможността от образуването на язви – проучванията показват, че целината подпомага здравето на стомаха, дебелото черво и червата, благодарение на съдържащите се в нея флавоноиди, танини, летливи масла и алкалоиди. Те контролират нивото на отделяната стомашна киселина и подобряват нивото на образуваната защитна слуз.
Грижи се за здравето на черния дроб – проучванията показват, че консумацията на целина в комбинация с цикория и ечемик, намалява натрупването на мазнини в черния дроб, подобрява функцията на чернодробните ензими и липидните нива в кръвта.
Подпомага процеса на отслабване – освен, че е нискокалорична, целината съдържа и антиоксиданти, електролити, витамини, минерали и фибри, които помагат в процеса на отслабване.
Намалява подуването и подпомага функционирането на храносмилателната система – семената на целината съдържат маслено съединение, известно като NBP. Това съединение притежава диуретичен и детоксикиращ ефект, като предотвратява подуването и задържането на вода в тялото. Освен това съединението NBP е ефективно в борбата с бактериалните инфекции в храносмилателния тракт. Целината съдържа полифеноли и фибри, които имат пребиотичен ефект. Те спомагат растежа на полезни бактерии в стомаха и по този начин балансират чревната флора.
Предотвратява инфекции на пикочните пътища – целината стимулира уринирането, т.е. спомага за намаляване на пикочната киселина. Полезна е за хора, които страдат от проблеми с бъбреците и пикочния мехур, при цистит и други уроинфекции.
Притежава противоракови свойства – целината съдържа съединения, наречени полиацетилени, които според изследванията спомагат за намаляване на токсичността и помагат в борбата с раковите заболявания. Те оказват и стимулиращ ефект върху имунната система ефекти. Целината съдържа и флавоноиди – апигенин и лутеолин, които доказано съдействат за унищожаването на раковите клетки.