Ролята на допамина в човешкото тяло и естествени методи за неговото повишаване
Допаминът в човешкия организъм има изключително важна роля в различни аспекти на поведението и мозъчната функция, като при нарушаване на физиологичните му нива може да се стигне до сериозни здравословни проблеми, като депресия, безсъние, шизофрения, различни зависимости и други.
Какво представлява допамина?
Допаминът е невротрансмитер (химическо сигнално вещество на нервната система), който изпраща съобщения между нервните клетки в мозъка, като се свързва с рецепторите, за да могат мозъчните мрежи да обработват информацията и да контролират поведението.
Допаминът е отговорен за много от ежедневните дейности, като например начина на движение, влияе върху чувството ни на глад и жажда, умората и циркадния ритъм, удоволствието и емоциите, които изпитваме.
Допаминът се синтезира в тялото посредством хидроксилирането на аминокиселината L-тирозин, превръща се в съединение предшественик, което се намира в нервната тъкан и накрая се преобразува в допамин.
Произвежда се в три части на мозъка: субстанция нигра (намира се в средния дял на мозъка), отговаряща за поведението, движението и зависимостите; вентрална тегментална област (намира се в средния мозък), отговаряща за регулиране на поведението, зависимостите към веществата, мотивацията, познавателната способност и някои психични разстройства; хипоталамуса на мозъка, контролиращ телесната температура, чувството за глад и жажда, умората и съня.
Много често хората си задават въпроса: “Каква е разликата между серотонин и допамин?”
И двата са невротрансмитери, но докато серотонинът играе роля на регулатор на настроението, то допаминът е свързан с “центъра за удоволствието”. Невротрансмитерите функционират за насърчаване чувството за наслада, което води до мотивация.
Каква функция има допаминът за психичното ни здраве?
Допаминовите неврони са по-малко от 1% от общия брой на неврони в мозъка, но въпреки това изследванията показват, че допаминът има сериозно влияние върху мозъчната функция и психичното здраве.
Когато допаминът се синтезира нормално в организма, тялото функционира правилно, но когато нивата му са твърде високи или твърде ниски, се наблюдава нарушаване на поведенческите и физическите функции.
Доказано е, че съществува ясна връзка между депресията и недостига на допамин. Химическата промяна в мозъка може да доведе до проблеми с психичното здраве, като хранителни разстройства, самонараняване, натрапчиви сексуални поведения, пристрастяване към хазартни игри и други.
Най-често при ниски нива на допамин може да се достигне до състояния на умора, промени в настроението, безсъние и други нарушения на съня, проблеми с фокуса, безпокойство, липса на мотивация, чувство на вина и безнадеждност.
Твърде високите или ниски нива на допамин също са свързани с много патологични разстройства, включително шизофрения, синдром на хиперактивност с дефицит на вниманието, болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер, аутизъм, синдром на Турет и злоупотреба с наркотици. Като цяло дисфункцията на този хормон може да доведе до проблеми с двигателната активност и неврологичната функция.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Какви са основните ползи от допамина за човешкото здраве?
Допаминът има съществена роля в редица функции:
- Внимание и обучение
- Памет
- Поведение и познание
- Движение
- Мотивация
- Чувство за възнаграждение и наказание
- Сърдечен ритъм и кръвно налягане
- Сън
- Настроение
- Кърмене
- Електролитен баланс
Как по естествен път могат да се повишат нивата на допамин:
Консумиране на храни съдържащи тирозин – тирозинът е аминокиселина служеща, като прекурсор на допамин, норепинефрин и епинефрин и съответно влияеща благоприятно върху нивата на допамин. Едни от най-препоръчваните тирозинови храни са био млечните продукти, пълнозърнестите храни, ядки и семена, боб и бобови растения, яйца и други. За подпомагане усвояването на тирозин и превръщането му в невротрансмитер, е необходимо към хранителния режим да се добавят храни, богати на витамин В6, В9 и мед.
Друг вариант е и приемът на L-тирозин под формата на хранителна добавка.
От съществено значение е да се избягва консумацията на храни, изчерпващи нивата на допамин, като наситени мазнини и рафинирани захари.
Качествен и редовен сън – спазването на здравословен осем часов режим на съня, с последователно лягане вечер и събуждане сутрин в приблизително еднакъв времеви интервал, спомага за правилното производство на този невротрансмитер и регулира нивата му в организма.
Сутрин нивата на допамин се повишават естествено, което ни позволява да се събудим и да стартираме началото на деня, а пък вечер неговите нива спадат, за да можем да заспим.
Извършване на физическа дейност – доказано е, че съществуват три основни невротрансмитери, които се модулират чрез извършване на физическа дейност – норадреналин, серотонин и допамин. При наличие на физическа дейност тези невротрансмитери позволяват упражненията да повлияят положително върху мозъчната функция.
Практикуване на медитация и йога – според проучванията практикуването на медитация и йога оказва положително влияние върху повишаване нивата на допамин и намаляване чувството на безпокойство.
Прием на добавки
- Витамин D – лечението с витамин D модулира допаминовите вериги в мозъка и доказано подпомага лечението на наркомании и допамин-зависимо поведение.
- Пробиотици – приемът на пробиотици е свързан с добавянето на повече добри бактерии към чревната флора и намаляване на лошите такива, което оказва положителен ефект върху нивата на допамин в организма.
- Куркумин – според изследванията, куркуминът в куркумата е в състояние да повиши нивата на серотонин и допамин.
- Мукуна пруриенс – това е тропическо растение, което има високо съдържание на предшественика на допамин и поради това се използва много често в допълнение при лечението на Паркинсон.
Какви рискове и странични ефекти има допаминът?
Със сигурност човешкият организъм се нуждае от този невротрансмитер, за да може да функционира правилно и съществуват редица начини за естественото му повишаване, но нивата на допамин могат да се повишат и от някои определено нездравословни действия или вещества, като прием на алкохол, наркотици, сладки храни и други. Прекалено ниските или прекалено високоте нива на допамин в организма могат да бъдат причина за редица заболявания, затова консултацията с лекар, е препоръчителна.