6 естествени начина да подобрим паметта си!
Ако сте сравнително млади и здрави подобряването на паметта може да не ви вълнува особено в момента. Но отслабването й не е проблем за подценяване, предвид факта, че тя е свързана с много други мозъчни функции и е прозорец за цялостното когнитивно здраве. Възможно ли е наистина да подобрим паметта си? Проучване доказва, че да.
Ето как експертите предлагат да я подобрите по естествен начин:
- Учете нови неща
Когато се предизвиквате с нови задачи и излизате от зоната си на комфорт вие насърчавате невропластичността – т.е. способността на мозъка да формира и разпознава синаптични връзки в отговор на наученото и преживяното. Невропластичност в основата си означава как мозъкът буквално се адаптира към промените и нещата, които правим, като в процеса се образуват нови връзки.
- Спазвайте противовъзпалителна диета
Важен аспект от подобряването на паметта е да давате на мозъка си горивото, от което се нуждае той, за да се предпази от щети (като свободни радикали и оксидативен стрес) и да оперира максимално добре. Тук противовъзпалителната диета е много подходяща. Тя акцентира върху антиоксиданти (цветни плодове и зеленчуци), протеини, здравословни мазнини и др. Ето някои храни, които спомагат мозъчната функция:
- Здравословни мазнини като зехтин, авокадо, кокос, ядки като орехи, жълтък, ленено семе и ленено олио;
- Богати на натиоксиданти храни като зеленолистни зеленчуци, чушки, лук, цитурси, горски плодове, броколи, акай, куркума, билки, какао и др.
- Риби като сьомга, пъстърва, скумрия, сардини и херинга;
- Суперхрани като кълнове и водорасли;
- Зелен чай и кафе в умерени количества;
- Вино в умерени количества ( чаша на ден при жените, две – за мъжете )
- Спортувайте
Редовните упражнения защитатват както краткосрочната, така и дългосрочната памет. Така се подобрява крвъообращението и снабдяването с кислород на мозъка; подобряват се невропластичността и имунната система; намалява се риска от болести, които водят до загуба на памет като диабет и различни сърдечносъдови заболявания. Спортувайки изграждате устойчивост към стреса и се справяте по-добре с умората; произвеждат се ендорфини, които се борят с депресията.
Сред едни от най-добрите варианти за спорт за бързото ходене, йога, плуването и карането на колело.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
- Спете достатъчно.
Сънят има сериозно отражение не само върху енергийните нива, но също така върху концентрацията, паметта, способността за решаване на проблеми, регулиране на емоциите и креативността. Учени са установили, че достатъчното количество сън играе важна роля за укрепването на паметта, което се случва по време на най-дълбоките фази на съня.
Средно възрастните се нуждаят от между седем и девет часа сън на нощ, за да се чувстват добре.
- Приоритизирайте връзките си така, че да се справите със самотата.
Проучвания сочат, че смислените връзки и подкрепящият социален кръг могат всъщност да защитят мозъка, тъй като намаляват самотата.
За да поддържате насторението и функцията на мозъка, постарайте се да поддържате връзки и да общувате с осатанлите достатъчно често. Опитайте да си намерите общност, в която да се ангажирате активно. Споделеният смях, както и физическата привързаност, помагат за освобождаването на „хормони на щастието“, като окситоцин, които могат да подпомогнат и когнитивното здраве.
- Помислете за ноотропни лекарства
Ако учите за изпит и търсите начин как по-лесно да запомните информация може да използвате ноотропни лекарства.
Някои от тях съдържат кофеин или други стимулиращи съставки, които ви помагат да се концентрирате и да помните по-лесно. Тук спадат адаптогенни билки като женшен и родиола, медицински гъби, като кордицепс, аминокиселини като L-карнитин, B витамини, гинко билоба и др.