30 дни и 30 стъпки към вашето ново Аз
Доброто здраве, психическо, физическо и емоционално, не е нещо непостижимо. Повечето хора мислят, че за да го имат, трябва да направят огромни и драстични промени в живота си и навярно затова много от тях дори не се стремят към по-пълноценно ежедневие и качествен начин на живот.
Истината е, че можем да правим по малки промени всеки ден и само за месец ежедневието ни ще се преобрази напълно. А ние ще бъдем по-здрави и с по-добро самочувствие!
Съветите за първата седмица са свързани с кухнята.
- Хапвайте горски плодове със закуската си – те ще осигурят на тялото ви достатъчно витамин С за силен старт на деня и ще заредят имунната ви система.
- Изяждайте по една зелена храна на ден – броколи, спанак, кейл, авокадо и т.н. Тези храни снабдяват тялото ни с ценни микроелементи и алкализират средата в организма ни.
- Чаша вода на ставане – леко топла вода на гладно след ставане подпомага прочистването от токсини.
- Кафето и чая консумирайте без захар – ако все пак, решите да добавите нещо, то може да бъде щипка канела или лъжичка кокосово масло.
- Опитайте се да готвите храната си, вместо да разчитате на готова храна отвън – само така ще знаете какви точно съставки съдържа днешният ви обяд.
- Намалете или изключете захарните изделия в опаковки – те само отнемат от ценните за тялото вещества и действат пристрастяващо.
- Използвайте повече подправки и билки за сметка на солта.
-
МАСЛО ОТ КРИЛ
Богат източник на Омега-3
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
Втора седмица – движение и активност.
- Всеки ден – 20-30 мин. разходка
- Вдигайте нещо по-тежко по 5 мин всеки ден – не става въпрос за продължителни, изтощителни и времеемки тренировки, а за няколко минути, които да тонизират мускулите и да раздвижат кръвообращението ви.
- Ставайте от стола през определени периоди, ако работата ви е свързана със седене.
- Избирайте стълбите пред асансьора, 5 мин ходене вместо една спирка разстояние с автобус и т.н.
- Разтягайте се сутрин и вечер – това ще предотврати схващане и мускулни крампи, а също така ще подпомогне храносмилането ви.
- Слънчева разходка всеки ден – необходима, за да си набавите дневната доза витамин D.
- Опитайте йога – не си мислете, че това е акробатична система. Започнете с най-лесните пози и упражнения и подберете релаксиращи техники.
Трета седмица – ум и настроение.
- Храна за мозъка и хормоните – след като сте ограничили преработените и захаросани храни, наблегнете на ядките, семената, зеленолистните зеленчуци, сезонните плодове. Рафинираните готови продукти водят до хормонален дисбаланс и нарушават функционирането на жлезите.
- Правете нещо, което обичате, всеки ден.
- Магнезият е важен за мозъчната дейност (и за какво ли още не) – набавете си го с ядки и семена (орехи, бадеми, тиквено семе, ленено семе, кашу, чиа), сурово какао, авокадо, банани, сладък картоф.
- Добрите мазнини – кокосово масло, ядки, авокадо – храна за настроението
- Избягвайте негативни самооценки.
- Повече растителна храна – диетата, която включва повече растителни протеини, успокоява напрежението и подпомага паметта и умствената дейност.
- Не забравяйте за витамините от група В – с гореизброените храни ще можете да си набавите достатъчно от всички, но ако решите, включете и хранителна добавка, която ги съдържа, но в неголеми дози.
Четвърта седмица – начин на живот.
- Социализирайте се – общуването с другите подобрява настроението и самочувствието ни, изпълва ни с положителни емоции и ни успокоява след напрегнат ден.
- Обичайте съня – пълноценният сън е предпоставка за физическо и психическо добруване. Не се ръководете от препоръки за брой часове, прекарани в сън, а спете колкото е необходимо на организма ви, за да възвърне сили. Понякога това може да са 6 часа, друг път 10 и повече.
- Опитайте нещо ново веднъж в месеца – нещо, което не сте правили, но винаги сте искали, или пък каквото ви хрумне спонтанно.
- Правете добрини – когато можете, помагайте на хората около себе си, както и на случайни хора в нужда.
- Дръжте се за положителната страна – това не означава, че когато се случват лоши неща, трябва да сме щастливи, но можем поне да запазим сила и надежда, както и добро намерение да продължим напред.
- Всяка сутрин прекарвайте по малко време в тишина – релаксирайте ума и тялото си, заредете го с положителни мисли и емоции, дишайте дълбоко. Подарете си тези 10 минути цсяка сутрин и много скоро ще установите осезаема разлика в начина, по който възприемате случващото се.