10 навика, които саботират здравето
Повечето хора знаят, че пушенето е вредно и консумирането на много преработена храна може да бъде пагубно, но има и други лоши навици, които бавно и сигурно подкопават здравето ни.
Трудно е да разпознаем някои от тях, особено ако са станали част от нас. Може вредните ефекти да не се проявят веднага, но с времето се отразяват значително на връзката с любимите ни хора, на психическото и физиологическото ни здраве.
Ето някои от тях:
- Връщане към стресиращи събития
Мисленето за стресиращо събитие от миналото – без значение дали отпреди пет години ли отпреди пет минути – не е добро за психологическото ни здраве и води до депресивни симптоми. Вместо да премисляме нещо, което не можем да променим, по-добре е да вложим енергията си в по-градивни идеи – като планиране на бъдещето или наслаждаване на сегашния момент.
- Оплакване пред приятели
Проучвания сочат, че когато се обадим на приятел да споделим лошото от деня всъщност подсилваме отрицателните емоции. Учени установяват връзка между негативно ориентираните разговори и депресията. Говоренето за проблеми също така увеличава нивата на хормона на стреса при жените.
- Самокритика
Без значение дали се наричаме „глупак“ всеки път когато направим грешка или се вглеждаме във всеки свой недостатък, когато минем покрай огледало, тежката самокритика може да се превърне в постоянен навик. А тя увеличава депресивните симптоми.
- Безсмислено цъкане в социалните медии
Иронично е, но проучвания сочат, че социалните медии – платформа, която има за цел да събира хората – водят до чувства на изолация и депресия. Общуването на живо със сигурност ще ви се отрази много по-добре.
- Късно лягане
Може да смятаме, че отлагането на лягането с още 30 минути ще ни помогне да свършим още няколко задачи, а на другия ден да си доспим. Но проучвания сочат, че кога си лягаме е толкова важно колкото и колко време спим. Ако сте сова може в началото да ви е трудно да свикнете да лягате рано и да ставате рано, но с времето ще свикнете и ще се радвате на ползите от това решение.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
- Харчене на пари
Една импулсивна покупка в магазина или от някой сайт може временно да ни накара да се чувстваме по-добре, но опразването на бюджета може да има вредни ефекти в дългосрочен план. Проучване от 2013 г. установява връзка между психичното здраве и финансовите проблеми.
Когато имаме контрол над финансите си и удовлетворението от живота ни е по-голямо.
- Гледане на телевизия
Седенето на дивана и гледането на телевизия се отразява зле не само на тялото, но и на мозъка.
Времето, което прекарваме пред телевизора е добре да заменим с физическа активност, което и ключа към психичното ни здраве.
- Ядене, когато не сме гладни
Има много причини поради които можем да посегнем към хапване или да си сложим допълнително, когато всъщност не сме гладни. „Емоционалното“ ядене, нощното ядене или преяждането на социални събития са само няколко примера.
Консумирането на допълнителни калории може да доведе до затлъстяване, а оттам и до много други заболявания.
За да поддържаме здравословно тегло е важно да използваме храната като гориво, а не като форма на забавление или начин да намалим стреса. Обърнете внимание, когато яденето не е заради биологичен глад.
- Дълго седене
Ако работите в офис е много вероятно да прекарвате дълго време седнали, а това може да е вредно за здравето ни и да доведе до появата на затлъстяване, диабет тип 2 и сърдечносъдови заболявания. Проучвания сочат, че хора, които седят твърде дълго са по-застрашени от депресия.
- Игнориране на грижата за кожата
Важно е да ползваме слънцезащитен крем всеки ден дори и когато е облачно. Това ще намали риска от рак на кожата с 40 до 50%. Избягвайте солариумите – употребата им е свързана с появата на различни видове рак.