Що е то триклозан и опасно ли е?
Триклозанът е химично съединение, мощен широкоспектърен, антибактериален и противогъбичен химикал, който се влага в антибактериалните сапуни, пастите за зъби, други продукти за лична хигиена и дори може да бъде открит в продукти за бита, и в детските играчки. Разработен е през 1969 година като антимикробно средство за болнична употреба, а по-късно започва да се влага масово в продуктите за лична хигиена. Счита се за безопасен, но редица проучвания доказват обратното – че в по-големи количества триклозанът прави организма устойчив към антибиотици, повишава риска от рак, алергии и води до хормонални проблеми. Затова Агенцията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) го включва в списъка на потенциално опасните вещества, а щатът Минесота е първият щат, забраняващ употребата на този химикал. От Агенцията по храните и лекарствата на САЩ (FDA) твърдят, че антибактериалните сапуни не са по-ефективни в отстраняването на микробите в сравнение с обикновения сапун и топлата вода.
Последните проучвания, свързани с продължителното използване на триклозан показват, че той оказва многобройни, сериозни и неблагоприятни за здравето и околната среда въздействия, особено след като триклозанът се разпадне до диоксин, който официално е признат от СЗО за токсичен, както за хората, така и за природата.
Триклозанът води до хормонален дисбаланс
Триклозанът оказва негативно влияние върху функционирането на щитовидната жлеза, производството на естроген и тестостерон. Той възпрепятства нормалното производство на тиреоидни хормони. Тревожни са данните от проучвания, проведени с бременни жени, защото те установяват наличие на триклозан в урината на почти всяка изследвана жена, както и наличието му в кръвта от пъпната връв, което показва, че опасният химикал достига до плода и оказва негативен ефект върху развитието му.
Триклозанът причинява алергии
Излагането на триклозан води до развитието на алергии, особено при малките деца, но може да провокира алергии или сенна хрема във всички възрасти. Използването на продукти, съдържащи триклозан води до по-честа поява на алергии при децата, но може и да повлияе върху развитието на имунната им система.
Триклозан и рак
При разграждането си триклозанът се разпада до диоксин, а когато се комбинира с хлорирана чешмяна вода, се образува хлороформ – все канцерогенни вещества, които се свързват с повишен риск от развитие на туморни и ракови заболявания. Проучвания показват, че дори ниски дози триклозан повишават скоростта на размножаване на човешките ракови клетки, особено тези на гърдата и черния дроб.
Триклозан и антибиотична резистентност
Триклозанът е липофилен. Това означава, че той се съхранява в мастните клетки и се натрупва в човешкия организъм – в кръвта, урината и кърмата. Смята се, че широката употреба на триклозан има значителен принос в бърза разрастващата се в световен мащаб антибиотична резистентност.
Триклозанът е опасен за околната среда
В допълнение, триклозанът не се разгражда в отпадните води и канализацията, а навлиза в реките и моретата, превръщайки се в един от най-разпространените токсични замърсители. След като попадне в околната среда, той подхранва растежа на резистентните на антибиотици бактерии. Еколозите предупреждават, че резистентността на бактериите, причинена от триклозана оказва реално въздействие върху околната среда. Триклозанът унищожава живота във водните басейни и променя местните бактериални популации. Диоксинът, до който триклозанът се разпада, изложен на слънчева светлина във водните басейни, също има сериозни негативни въздействия върху околната среда.
-
МАСЛО ОТ КРИЛ
Богат източник на Омега-3
-
СУПРЕМА
Пълна гама витамини, минерали и микроелементи за всеки
Триклозанът затруднява функцията на мускулите
Изследване на университета Дейвис в Калифорния показва, че триклозанът нарушава нормалния механизъм на свиване на мускулните влакна. Връзката “възбуждане-съкращаване” стои в основата на нормалните мускулни контракции, а триклозанът нарушава този процес сравнително бързо и в сравнително ниски концентрации. Това води до намалена мускулна сила в крайниците, но и пречи на нормалната работа на сърцето. Това е особено опасно за хората със сърдечно-съдови заболявания.
Имайки предвид широката употреба на триклозана в продуктите за лична хигиена и ежедневните предмети в домакинствата, както и тревожните открития относно негативното му влияние върху човешкото здраве и околната среда, е по-добре да се откажем от покупката на продукти, в които той се съдържа. Последиците за здравето, които антибактериалните продукти, съдържащи триклозан могат да окажат върху нашето здраве, здравето на бъдещите поколения, околната среда днес и за в бъдеще, трябва да ни накарат да четем етикетите на продуктите, които използваме в ежедневието си. Нека бъдем разумни!