Специалисти по психично здраве препоръчват двойките да спят в общо легло
Проучване, финансирано от Катедрата по психиатрия и психотерапия към университета в Шлезвиг-Холщайн, Северна Германия установи, че споделянето на общо легло с партньора влияе върху качеството на съня, оказва положително влияние върху паметта и психичното здраве.
В проучването са взели участие 12 млади, здрави, хетеросексуални двойки, които са прекарали четири нощи, в два последователни уикенда в лаборатория за сън, подлагайки се едновременно на индивидуална и двойна полисомниграфия.
Резултатите от проучването показват, че когато партньорите споделят общо легло, се синхронизира архитектурата на техния сън, т.е. преходът между четирите му различни фази.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Освен това се удължава фазата на REM съня. Това е фазата на съня с бързи движения на очите и най-ярки сънища. REM сънят е особено важен за работата на нервната система – за формирането и затвърждаването на паметта, за подреждането на информацията в мозъка, за запазването на спомените, управление на емоциите, социалните взаимоотношения и изготвяне на готови програми за действие в критични ситуации.
Синхронизираният сън стабилизира и връзката между партньорите. Доказано е, че партньорствата предпазват от психични заболявания. Стабилизирането на REM фазата намалява емоционалния стрес.
Фрагментирането на REM съня се свързва с безсъние, което от своя страна е рисков фактор за развитие на психични заболявания, например безсънието удвоява риска от депресия.
Следователно стабилизирането на REM съня, дължащо се на съвместния сън в двойката съдейства за намаляване на стреса и има благотворен ефект върху психичното здраве.