Ритуали за добро психично здраве по време на пандемията
Последната година е безпрецедентна с предизвикателствата, през които е изправено човечеството. Освен последиците за физическото здраве на милиони хора, все по-често учените сочат като страничен ефект влиянието от изолацията и ограничаването на социалните контакти върху нашето психично здраве.
Пандемията създава редица предпоставки за стресиращи ситуации и източник на интензивни емоции – както у възрастните, така и при децата. Социалното дистанциране е необходимо, за да се намали разпространението на COVID-19, но тo може да бъде и причина да се чувстваме изолирани, тревожни и самотни.
Ако се научим да се справяме със стреса по здравословен начин, бихме могли да помогнем както на себе си, така и на своите близки. Промените в настроението най-често се изразяват чрез паника, гняв, тъга, безпокойство. На физическо ниво се наблюдават промени в апетита, енергията, желанието за предприемане на действие и вземане на решения. Липсва ни концентрация, наблюдават се проблеми със съня, главоболие, болки в тялото, стомашни проблеми и кожни обриви.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Едва ли има универсални решения за всеки, но се открояват някои ритуали, доказали ефективността си.
На първо място е медийната хигиена и нуждата от дисциплина по колко време отделяме на новинарския поток, включително този в социалните медии. Добре е да бъдем информирани, но непрекъснатото следене за пандемията може да причини неоправдано безпокойство. Помислете за няколко часа, в който не гледате екрана на телефона, телевизора и компютъра.
Грижете се за тялото си. Независимо дали работите от дома или офиса, планирайте кратки почивки с разтягащи движения и дихателни упражнения. Отделянето на време за майндфулнес практики може да подпомогне запазването на бодър дух и ведра нагласа към света.
Опитайте се да се храните здравословно и балансирано, като запазите хранителните си навици преди пандемията и се стремите към богата на нутриенти диета.
Осигурете си минимум 8 часа сън за възстановяване на тялото и ума. Липсата на почивка е предпоставка за отслабване на имунитета и може да причини допълнително психо-емоционално напрежение. Използвайте спестеното време от намалената социална активност и го инвестирайте в себе си, като почивате повече.
Избягвайте прекомерната употреба на алкохол и стимулиращи вещества. Те допълнително създават дисбаланс в тялото и могат да засилят негативното влияние на средата.
По време на социално дистанциране е особено важно да поддържаме връзка с приятелите и семейството си – било то и онлайн. Говорете с хората, на които имате доверие и с които може да споделите как се чувствате, било то по телефона или с видео чат. Грижата за другите е тази, която ни държи свързани със света и ни дава стимул да продължим въпреки предизвикателствата.