Проблемите със съня и нередовният цикъл могат да бъдат сигнал за недостиг на протеини
Основната роля на протеините или белтъчините е да помагат на човешкия организъм да расте, да се обновява и развива. Протеините са хранителни вещества, съставени от дълги вериги аминокиселини. Някои от тези аминокиселини организмът произвежда сам, но незаменимите аминокиселини човек получава чрез храната, която консумира.
Думата протеин идва от гръцки и означава първичен. Протеините са горивото, което помага на тялото да изгражда здрави клетки и тъкани. Протеините са градивните елементи за всеки един човек. Организмът ни ги използва постоянно, за да расте, да се развива и за поддържането на почти всяка част от тялото – от кожата, косата и мускулите, до синтеза на храносмилателни ензими и антитела на имунната система. Протеините се разграждат постоянно и затова трябва да се набавят непрекъснато. Казано просто, без протеини, животът не би съществувал.
Всяка липса на хранителни вещества се отразява на човешкия организъм чрез определени признаци. При липса или недостиг на протеини, тялото подава следните сигнали:
Висок холестерол
Високите нива на холестерола и триглицеридите могат да са следствие не само от прекомерната консумация на мазни храни, те са и резултат от повишено възпаление, хормонални дисбаланси и консумация на преработени храни с високо съдържание на захар. Ако човек е склонен да замества протеиновите храни с кроасани, рафинирани въглехидрати и всякакви сладкиши, холестеролът може да се повиши, защото черният дроб и клетките му започват да обработват мазнините не толкова ефективно.
Лошо настроение и чувство на тревожност
Аминокиселините са градивните елементи за невротрансмитерите, които контролират настроението. Протеините помагат на мозъка да синтезира хормони като допамин и серотонин, които допринасят затова човек да се чувства спокоен, позитивен и да се радва на добро настроение.
Загуба на мускулна маса и липса на енерия
Протеините са необходими за изграждането на мускулната маса, както и за поддържане на мотивацията и енергията. При диета с ниско съдържание на протеини, организмът компенсира липсата на калории от мускулите, което води до загуба на мускулна маса, умора и дори натрупване на мазнини.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Проблеми със съня
Лошото качество на съня и безсънието често са свързани с нестабилните нива на кръвната захар, които повишават производството на стресовия хормон кортизол и намаляват производството на серотонина – хормона на щастието. Препоръчително е преди лягане да не се консумират въглехидрати, тъй като те изискват повече инсулин в сравнение с мазнините или протеините. Затова преди лягане се препоръчва да се консумират храни, богати на белтъчини, които оказват минимален ефект върху нивата на кръвната захар и подпомагат синтеза на триптофан и серотонин.
Трудна концентрация
Липсата на мотивация, трудната концентрация и проблемите с усвояването на нова информация, т.нар. “мозъчна мъгла” могат да бъдат причинени отново от липсата на протеини. Невротрансмитерите допамин, епинефрин, норепинефрин и серотонин се синтезират с помощта на аминокиселини, а диета с ниско съдържание на протеини води до ниските им нива в организма, което от своя страна провокира проблеми с ученето и запаметяването.
Лошо храносмилане и забавяне на метаболизма
Голяма част от храносмилателните и метаболитните функции зависят от приема на аминокиселини. В процеса на храносмилане организмът разгражда приетите протеини до аминокиселини, а ако е налице недостиг на протеини, се намалява производството на храносмилателни ензими. Това пък може да наруши работата на храносмилателната система, да доведе до проблеми с обмяната на веществата и да забави метаболизма.
Глад за сладки храни
Ако в диетата има недостиг на белтъчини се засилва чувството на глад за сладки храни и напитки. Храните с високо съдържание на протеин стабилизират нивата на кръвната захар и така помагат за намаляване на апетита и желанието за консумиране на сладки храни.
Нередовен менструален цикъл
Една от най-честите причини жените да страдат от нередовен цикъл и проблеми със забременяването е състоянието, известно като синдром на поликистозните яйчници. Основните рискови фактори за това състояние са затлъстяване, преддиабет или диабет. Инсулиновата резистентност засяга между 50% и 70% от всички жени със синдром на поликистозните яйчници. Диетите с ниско съдържание на протеин и високо съдържание на въглехидрати могат да допринесат за развитие на инсулинова резистентност, умора, възпаления и наддаване на тегло, което нарушава деликатния баланс на женските хормони, необходим за поддържане на редовен менструален цикъл.
Бавно зарастващи рани
Диета с ниско съдържание на протеин може да повиши риска от загуба на мускулна маса, падане, бавно зарастване на костите, костна слабост, фрактури и дори остеопороза. Протеинът е необходим за усвояването на калция и помага при костния метаболизъм. Белтъчините са основният елемент, изграждащ кожата, косата и ноктите, затова липсата на протеини се отразява веднага върху тяхното здраве. Протеините са необходими и за бързото заздравяване на рани. Изследванията показват също, че диета с високо съдържание на аминокиселини може да помогне за лечение загубата на мускулна маса, свързана с възрастта (саркопения).