Пробиотици и пребиотици. Естествени източници на пробиотици.
Пробиотици и пребиотици… срещаме често тези понятия и може би някак машинално приемаме, че става дума за нещо полезно, дали е така и каква е разликата !?
Пребиотиците са несмилаеми хранителни фибри, които стимулират растежа на т.нар. добри бактерии, намиращи се в дебелото черво. Те произхождат от олигозахариди – несмилаеми фибри, които преминават по цялата дължина на стомашно-чревния тракт без да се променят, т.е. без да се усвояват. По време на това преминаване, пребиотиците стимулират растежа и развитието на полезните бактерии в червата.
Бактериите в червата могат да бъдат полезни и вредни.
В действителност “добрите” и “лошите” микроорганизми, намиращи се в дебелото черво на здравия организъм съжителстват в динамично равновесие. Полезните потискат растежа и развитието на болестотворните бактерии и гъбички, които могат да причинят диария, инфекции и запек.
Пробиотиците представляват живи бактерии, които принадлежат към групата на “добрите”. Те са полезни форми на чревните бактерии, които помагат за стимулиране на естествените храносмилателни сокове и ензими, които от своя страна подпомагат правилното функциониране на храносмилателната система.
Подходящата доза пробиотици в комбинация с пребиотици помага за предпазване от различни заболявания и здравословни проблеми.
Пробиотиците не са постоянен обитател на нашата микрофлора и затова трябва да полагаме грижи за тяхното набавяне.
Кои са храните, които могат да ни помогнат да си набавим пробиотици:
Кисело мляко
Една от най-добрите пробиотични храни е киселото мляко с жива закваска. Киселото мляко е най-известният и добър източник на пробиотици – бактериите Лактобацилус и Бифидобактерия поддържат здравословния баланс в храносмилателната ни система. Предполага се, че пробиотиците облекчават лактозната непоносимост, газовете, диарията и други проблеми на храносмилателната система.
Кисело зеле
Киселото зеле е ферментирало зеле, което е отличен източник на пробиотици, фибри, манган, желязо, калций и витамин С. Киселото зеле помага и за намаляване сиптомите на алергия и стимулира имунната система.
Мисо
Мисо е традиционна японска супа, която се приготвя от ферментирала соя, ръж, боб, ечемик или ориз. Освен съдържанието на живи бактерии, мисото е изключително хранително, съдържа много защитни антиоксиданти и се смята, че помага за неутрализиране на ефектите от замърсяването на околната среда и спира въздействието на канцерогени в организма.
Кефир
Кефирът се прави от ферментирало мляко и има плътна, кремообразна структура. Подобно на киселото мляко има високо съдържание на калций и протеини, богат е на пробиотични бактерии и антиоксиданти.
Кимчи
Кимчи е азиатската форма на киселото зеле, което има доста пикантен вкус. Кимчи е отличен източник на пробиотици, фибри, антиоксиданти, витамини А, С, В1 и В2, бета-каротин и желязо.
Темпе
Темпе е вид вегетарианска храна, ферментирал продукт, направен от соеви зърна и богат на пробиотици, типичен за Индонезия. Темпе може да се маринова и да се използва вместо месо в ястия, има опушен, ядков вкус е много богат на растителни протеини.
Зрели сирена
Сирена като чедър и гауда съдържат много пробиотични бактерии плюс протеини и калций. Не всички пробиотици могат да издържат пътуването в храносмилателния тракт. Изследвания показват, че лактобацилус видовете, които се намират в някои зрели сирена са много издръжливи.
Артишок (ангинари)
Артишокът има високо съдържание на манган, магнезий, калий, витамин С, фибри и пробиотични бактерии. Той е богат на цинарин – мощен антиоксидант, който не може да се открие в друг плод или зеленчук. Препоръчително е артишокът да се консумира сварен на пара, защото по този начин се запазват всички хранителни вещества.
Банани
Бананите съдържат калий, манган, витамин С и витамин В6. Те съдържат пектин – вид разтворими фибри, пробиотици и инулин. Инулинът е пребиотик, който стимулира и активизира “добрите” бактерии в дебелото черво като подобрява значително функцията му и спомага за понижаване количеството на “лошите” бактерии.
Лук и праз лук
Тези типични за нашия регион силно ароматни растения имат ниско съдържание на калории, високо съдържание на фибри, антиоксиданти и пробиотични бактерии, съдържат манган, желязо, калий, витамини А и С.
Аспержи
Аспержите са добър източник на пробиотици, богати са на фолиева киселина, протеини, витамини от група В и са естествени диуретици.