Природни средства за борба с грипа
В разгара на грипните вируси застраховани няма, защото вирусите се разпространяват по въздушно-капков път. Грипът е силно заразен и обикновено се разпространява чрез кихане или кашляне на заразен човек.
Най-често той зпочва с обща отпадналост, появяват се температура, болки в ставите и мускулите, болки в гърлото, кашлица, главоболие, втрисане, повръщане, разстройство и т.н.
Най-лесно се заразяват децата до 6-годишна възраст, възрастните хора, хората с хронични заболявания и тези с понижен имунитет.
Стандартната грипна терапия включва антивирусни лекарства и противогрипни ваксини. Освен лекарствата съществуват и ефективни естествени средства за лечение и борба с грипа като:
Витамин С
Витамин С е незаменим при грип и простуди. Приемът на витамин С е препоръчителен още при първите симптоми на отпадналост. Той значително намалява продължителността на боледуването, облекчава симптомите и подпомага функциите на имунната система. Приемът на 1000 mg витамин С дневно е чудесна превенция срещу простудните заболявания и грипа в студените месеци, а 4000 mg дневно е дозата, която ще помогне да се справим по-бързо с грипа. Витамин С се среща в изобилие в плодове и зеленчуци като киви, цитруси, ягоди, касис, магданоз, чушки, броколи и други.
Витамин D
Витамин D се образува в човешкия организъм при контакт на кожата със слънцето, но за съжаление около 60% от населението страда от неговата липса, а през студените месеци този процент се увеличава и достига до 80%.
Специалистите са доказали, че недостигът на витамин D ни прави много по-уязвими към грипните вируси. Грипните вируси са еднакво опасни през цялата година, но през лятото под въздействието на витамин D, човешкият организъм се оказва много по-защитен към тях. Д-р Джон Канел казва, че недостатъчните слънчеви лъчи през зимата са причина за много ниските нива на витамин D, който стимулира производството на противомикробни вещества и така способства за неутрализиране на грипните вируси. За нормален дневен прием се смятат 400 IU, но при лечение на грип, приемът може да се увеличи до 2000 IU дневно.
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Ехинацея
Тази билка е силен имуностимулатор с мощни противовъзпалителни свойства. Ехинацея доказано и ефективно лекува инфекции и заболявания на дихателните пътища. Употребата й намалява продължителността на боледуването и повишава имунитета.
Бъз
Бъзът е ефективно природно средство за борба с грипа и естествено стимулиране на имунната система. Той намалява бронхиалното възпаление и облекчава болката в синусите.
Масло от риган
Препоръчителната доза при грип е 500 мг два пъти дневно. Маслото от риган е противогъбично и противовирусно средство, чиято основна активна съставка е карвакрол.
Цинк
Цинкът има антивирусен ефект върху лигавиците. Приемът на добавки, съдържащи цинк при първи симптоми на грип, облекчават симптомите и ускоряват възстановяването. Храни, богати на цинк са телешко и пилешко месо, яйца, ядки и пълнозърнести храни.
Бирена мая
Бирената мая има разнообразни ползи за здравето. Тя помага при грип, настинки и други инфекции на дихателните пътища. Бирената мая е богата на витамини от група В, хром, селен и протеини. Тя стимулира синтеза на чревни ензими, спомага за облекчаване на диарията и подобрява имунния отговор на организма към вируси.
Етерични масла
Някои етерични масла имат силно антивирусно действие като маслото от тамян, чаено дърво, карамфил и мента, например. Те могат да се използват за дезинфекция на въздуха, да се добавят към водата за вана, или да се правят обтривания на тялото с памучна кърпа, напоена с разтвор от 10-тина капки, добавени към 500 мл вода.
Пробиотици
Постигането на баланс между “добрите” и “лошите” бактерии в червата подпомага правилното функциониране на храносмилателната система, но и подпомага стабилността на имунната система, защото около 70% от клетките на имунната система се намират в храносмилателната система, т.е. състоянието на червата и имунитета са в неразривна връзка. Грижата за чревното здраве и приемът на пробиотици са много важни, особено в сезона на грипа и настинките.
При грип се хранете с леки и лесносмилаеми храни – супи, бульони. Не се насилвайте да се храните, но задължително пийте много течности – вода, билков чай, зелен чай, топла вода с лимон, мед и канела, хапвайте лук и чесън, проветрявайте често помещенията и си почивайте. Консултацията с лекар е задължителна!