Ползите от водене на журнал за благодарност
Проучване от 2003 г. сравнява физическото състояние на участници, които си правят седмичен списък с нещата за които са благодарни с участници, които водят списък на неща, които ги дразнят. Учените установяват, че участниците, които отразяват благодарността си се чувстват по-добре и мозъчната им дейност благоприятства психичното им здраве.
Участниците не променят нищо в начина си на живот, нито привнасят повече неща за които да са благодарни. Те просто насочват вниманието си към това да благодарят и се оказва, че стават по-щастливи.
Как се случва? Когато благодарим стимулираме две важни област в мозъка си: хипоталамуса, който регулира стреса и вентралната тегментална област, която играе важна роля във „възнаграждаващата“ система на мозъка, отговорна за чувствата на радост и удоволствие.
Когато конкретизирате нещата, за които сте благодарни ефектът се увеличава. Например: Благодарен съм за… защото…..
- Благодарен съм за краката си, защото те ми позволяват да тичам и да вървя, което ми позволява да виждам красиви неща по света, а те ме правят щастлив.
- Благодарна съм за съпруга си, защото ме подкрепя, закриля семейството, обича ме и ме разсмива.
- Благодарна съм за приятелката ми, защото ме кара да се чувствам специална, разсмива ме и ме окуражава ме, когато съм разстроена.
- Благодарна съм за водата, която пием, защото тя ни дава живот и енергия.
- Благодарна съм за дома си, защото там мога да творя, да почивам, чувствам се свободна да съм себе си.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ВОДОРАСЛИ
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Пет области на живота за отразяване в журнала:
- Работа и начин на живот: работа, пари, пътуване, притежания и дом.
- Тяло и здраве: добра форма, храна, релаксация, здраве, секс.
- Творчество и учене: културни дейности, образование, учение, интереси и хоби.
- Взаимоотношения и общество: вашата култура, общност, приятели, семейство.
- Същност и духовност: вяра, душа, вътрешен живот.
Помислете за какво сте благодарни във всяка област на живота си и защо?
По същество, ние сме благодарни за онова, което ни кара да се чувстваме добре, в безопасност, обичани, развеселени или радостни. Когато разсъждаваме върху това в замяна се чувстваме още по-благодарни.
Видове благодарност
Учени предлагат възприемането на три стратегии, за да можем да се възползваме от положителните ефекти от благодарността:
- Вътрешна благодарност: правете си ежедневен или седмичен списък с нещата за които сте благодарни. Например: „Благодарен съм че имам работа, която обичам, защото чрез нея помагам на хората и се чувствам свързан с тях.“
- Външна благодарност: напишете благодарствени бележки и в писмен вид изразете благодарността си към другите. Например може да напишете благодарствен имейл да най-добрия си приятел за това, че ви подкрепя в трудни моменти.
- Бъдете благодарни за обикновените неща: с други думи, изразете благодарност за ежедневните неща, на които обикновено не обръщате внимание: на пресните плодове, чистия въздух и др.
Опитайте се да записвате благодарствените бележки в хубава тетрадка или дори на телефон си в продължение на две седмици всеки следобед или вечер и вижте как ще се чувствате след това.