Полезни съвети за здраво гърло
Рядко обръщаме внимание на гърлото си, ако не е пресъхнало, ако не кашляме или ако не издава хриптящи звуци. Но когато настъпи сезонът на грипа и настинките, започваме да се оглеждаме за болкоуспокояващи, сиропи за кашлица, противогрипни ваксини и пр.
Има начин да се погрижим за гърлото си, така че то да е в оптимално здравословно състояние и да не е толкова податливо на атаката на вируси и бактерии. Гърлото е структура, изградена от тъкани, нерви, жлези и кръвоносни съдове. Тази структура е фина и уязвима и затова са необходими допълнителни и по-специални грижи.
На първо място – защитете гърлото си от студа и ниските температури. Изградете си навика да носите шал – през зимния сезон той е задължителен, а през останалите сезони – особено през пролетта и есента може да бъде лек и ефирен. Около 40-50 % от топлината на нашето тяло може да бъде изгубена от областта на главата и врата. Редно е да се избягват и резките температурни разлики – например излизането от топла кола навън и обратно.
-
ИМУНОЦИН
Против паразити, вируси, бактерии и гъбички
-
ИНФЛУСТОП АРТРОСПИРА
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
-
ИНФЛУСТОП ФОРС
Детоксикация и защита от вирусни инфекции
Избягвайте да се храните и да пиете от съдовете, които други използват. Това ще спести пренасянето на бактерии, които могат да причинят множество инфекции. Пиенето от шишето на друг човек също следва да се избягва.
Почиствайте редовно четката си за зъби. По нея само за една нощ могат да полепнат хиляди бактерии. Затова сутрин преди да измиете зъбите си, накиснете четката за зъби в чаша топла вода с разтворена лъжица сол.
Похапвайте по лъжица ситно нарязан джинджифил с мед и лимон. Може да използвате сока от пресния корен, смесен с лъжичка мед и лъжичка лимонов сок. Джинджифиловата вода или запарката от пресен джинджифил може да пиете през целия ден – има затоплящо действие, подпомага храносмилането и действа тонизиращо. Чаят от куркума – чаша гореща вода с 5 гр. куркума на прах – има силно антиоксидантно и антибактериално действие и подпомага имунитета.
Правете си гаргара със солена вода. Разтворете щипка сол – морска или хималайска сол върши чудесна работа – в чаша вода и жабурете устата и гърлото си всеки ден. Същият разтвор може да се използва и при запушен нос, но трябва да се внимава да не остане вода в носа и да не се излиза на студено непосредствено след промивката.
Вокалните упражнения – като леко жужене, вибриращи звуци и други подобни – масажират гласните струни и загряват гърлото нежно. Дори прозяването е чудесно упражнение със затоплящо действие.
Превенцията и профилактиката са най-добрите и изпитани методи за справяне със заболяванията. Колкото повече грижи полагаме за фините органи и системи на организма си, толкова по-малко уязвими ще бъдат те. А и повечето от превантивните мерки и процедури изискват единствено редовност в изпълнението, като не отнемат почти никакво време и лесно се превръщат в здравословен навик.